موسسه سنین CNIN Institute

تشخیص سرطان پاراتیروئید

Parathyroid Cancer Diagnosis


 

برای تشخیص و کشف سرطان پاراتیرویید از آزمایش­هایی که گردن و خون را بررسی می‌کنند، استفاده می‌شود.

هنگامیکه آزمایش خون انجام می‌شود و هیپر پاراتیروییدی (پر کاری پاراتیرویید) تشخیص داده می‌شود، ممکنست آزمایش‌های تصویربرداری برای پیدا کردن اینکه کدام غده پاراتیروئید بیش‌ازحد فعال است انجام شود. گاهی اوقات پیدا کردن غده پاراتیروئید سخت است و آزمایش‌های تصویربرداری برای پیدا کردن دقیق آن انجام می ­شود.

ممکنست تشخیص سرطان پاراتیروئید دشوار باشد زیرا مشخصات سلول‌های آدنوم پاراتیروئید خوش‌خیم و سرطان پاراتیروئید بدخیم یکسان است. از علایم بیمار، سطح کلسیم خون و هورمون پاراتیروئید و ویژگی‌های تومور نیز برای تشخیص استفاده می‌شود.

 

  • معاینه بالینی و شرح حال:

برای بررسی علائم عمومی سلامت، ازجمله بررسی علائم بیماری مانند توده یا چیز دیگری که به نظر غیرعادی می­رسد هستند. شرح حال کنونی بیمار و بیماری­ها و درمان­های قبلی نیز پرسیده می­شود. 

 

  • مطالعات شیمی خون:

روشی است که در آن نمونه خون برای اندازه ­گیری مواد منتشرشده در خون توسط اندام‌ها و بافت‌ها بررسی می‌شود. مقدار غیرمعمول (بالاتر یا پایین‌تر از حد نرمال) یک ماده می‌تواند نشانه بیماری باشد. برای تشخیص سرطان پاراتیرویید، نمونه خون برای سطح کلسیم موردبررسی قرار می‌گیرد.

 

  • آزمایش­ هورمون پاراتیروئید:

در این روش نمونه خون برای اندازه‌ گیری هورمون پاراتیروئید بکار میرود. مقدار بالاتر از نرمال هورمون پاراتیروئید می‌تواند نشانه‌ای از بیماری باشد.

 

  • اسکن Sestamibi:

یک نوع اسکن رادیونوکلئید مورد استفاده برای یافتن غده پاراتیروئید بیش‌ازحد فعال است. مقدار بسیار کمی از مواد رادیواکتیو به نام تکنسیوم 99 به داخل ورید تزریق می‌شود و از طریق جریان خون به غده پاراتیرویید منتقل می‌شود. مواد رادیواکتیو در غده بیش‌ ازحد فعال جمع‌آوری می­شود و به‌ وضوح بر روی دوربین خاصی که رادیواکتیویته را تشخیص می‌دهد نشان داده می­شود.

 

  • CT اسکن:

فرایندی است که مجموعه ­ای از عکس‌های دقیق مناطق داخل بدن را از زوایای مختلف گرفته و تصاویر توسط یک کامپیوتر متصل به یک دستگاه اشعه ایکس ایجاد می‌شود. یک رنگ ممکن است وریدی تزریق شود یا خورده شود تا کمک کند، ارگانها یا بافت‌ها واضحتر نشان داده شوند. این روش همچنین توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نامیده می‌شود.

بیمار بر روی میزی دراز می­کشد و اسکنر ، (توموگرافی کامپیوتری) CT با شعه ایکس اسلایدهای حاوی تصاویر داخل سر و گردن را می­گیرد.

 

  • اسکن SPECT (اسکن توموگرافی کامپیوتری انتشار تک فوتون):

روشی است که از یک دوربین مخصوص مرتبط با یک کامپیوتر برای ساخت یک تصویر سه بعدی (3D) استفاده می‌کند. مقدار بسیار کمی از مواد رادیواکتیو به داخل رگ تزریق می‌شود. همانطور که ماده از طریق خون منتقل می‌شود، دوربین دور گردن چرخیده و تصویر می‌گیرد. جریان خون و متابولیسم در مناطقی که سلول‌های سرطانی در حال رشد هستند، بالاتر از حد طبیعی است. این مناطق به‌ وضوح در تصویر نشان داده می‌شوند. این روش ممکن است درست قبل یا بعد از CT اسکن انجام شود.

 

  • سونوگرافی:

روشی است که در آن امواج صوتی با انرژی بالا (اولتراسوند) از بافت یا اندام‌های داخلی منعکس می‌شوند و اکو ایجاد می‌کنند. اکوها تصویری از بافت‌های بدن به نام سونوگرام را تشکیل می‌دهند.

 

  • آنژیوگرافی:

یک روش برای بررسی رگ‌های خونی و جریان خون است. رنگ کنتراست به رگ‌های خونی تزریق می‌شود. همان‌طور که رنگ کنتراست از طریق رگ‌های خونی حرکت می‌کند، اشعه ایکس گرفته می‌شود تا ببیند آیا انسدادی در رگ­ها وجود دارد.

 

  • نمونه‌ برداری وریدی:

روشی است که در آن یک نمونه خون از رگ‌های خاصی گرفته می‌شود و برای اندازه‌گیری مواد خاصی است که توسط ارگان‌ها و بافت‌های مجاور بدرون خون ریخته می­شوند. اگر آزمایش‌های تصویربرداری نشان دهد که غده پاراتیرویید بیش‌ازحد فعال است، نمونه‌های خون را می‌توان از رگ‌های نزدیک هر غده پاراتیرویید بدست آورد تا بتوان غده ­ای که PTH زیادی تولید می­ کند را پیدا کرد.

 


مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن