موسسه سنین CNIN Institute

تشخیص سرطان غدد بزاقی:

 

اگر دلیلی وجود دارد که شما به وجود این نوع سرطان مشکوک شده اید، یک یا چند روش برای تشخیص قطعی وجود دارد.

 

شرح حال و معاینه پزشکی:

نخستین قدم گرفتن یک شرح حال پزشکی و بررسی عوامل خطر و علایم این بیماری است.

معاینه درباره علایم این سرطان اطلاعات زیادی به ما می­ دهد. پزشک باید ناحیه غدد بزاقی و گردن را به دقت معاینه کند. ضمناً باید به وجود بی حسی در عضلات ناحیه صورت نیز توجه داشته باشد.

 

CT) سی تی اسکن) در سرطان غدد بزاقی:

یک روش برای دیدن درون بدن CT اسکن است. از این روش می­ توان به جای رادیوگرافی استفاده کرد. برای دیدن و بررسی بسیاری تومورها از این روش استفاده می­ شود. بیشتر اوقات بعد از گرفتن یک سری عکس یک ماده رنگی یا رادیواکتیو به داخل سیاهرگ­های بدن تزریق می­شود تا ساختمان داخلی بدن بهتر نشان داده شود. سپس دومین سری عکس­ها گرفته می­ شود. CT اسکن نسبت به رادیوگرافی زمان بیشتری می­ برد و لازم است که در طی انجام این کار فرد کاملاً بی­ حرکت دراز بکشد. دراز کشیدن در درون یک دستگاه باعث ایجاد احساس بدی در بعضی افراد می ­شود. برخی افراد نیز نسبت به ماده رنگی که به درون سیاهرگ­ها تزریق می ­شود حساسیت دارند و دچار احساس گر گرفتگی، کاهش فشار خون یا اختلال در نفس کشیدن می­ شوند.

 

 ام آر آی(MRI) در سرطان غدد بزاقی:

در این روش به جای اشعه X از امواج قوی رادیویی استفاده می­ شود. انرژی حاصل از امواج رادیویی توسط قسمت­های مختلف بدن جذب می­ شود و تصاویری ایجاد می­ کند. سپس این تصاویر توسط یک کامپیوتر تفسیر می­ شود و جزئیات قسمت­های مختلف بدن را نشان می­دهد. در این روش هم ممکن است یک ماده به داخل بدن تزریق شود. با این روش می­ توان تومورهای بدخیم یا خوش­ خیم را تشخیص داد. MRI اغلب یک ساعت طول می­ کشد. فرد باید در داخل یک لوله دراز بکشد این مسئله گاهی اوقات باعث ایجاد ترس می­ شود. صدایی که دستگاه ایجاد می­ کند نیز می­ تواند باعث ایجاد اضطراب در فرد شود. به همین دلیل گاهی اوقات از یک گوشی استفاده می­ شود تا فرد به یک موزیک گوش بدهد. این روش محل، اندازه و میزان گسترش تومور به غدد لنفاوی ناحیه گردن را نیز نشان می­ دهد.

 

آسپیره کردن با سوزن ظریف (FNA) در سرطان غدد بزاقی:

این روش نمونه­ برداری توسط پزشک و به وسیله یک سوزن در مطب یا کلینیک صورت می­ گیرد. پزشک ابتدا محل را بی­حس می­ کند سپس سوزن را وارد توده کرده، تعدادی از سلول­ها را به داخل سرنگ می­ کشد. سپس این سلول­ها را زیر میکروسکوپ بررسی می ­کند. اما همیشه از این روش استفاده نمی ­شود. این کار اغلب برای تصمیم­ گیری درباره انجام جراحی یا انجام سایر تست­های تشخیصی صورت می­ گیرد.

 
 

منبع: American Cancer Society 2017
مترجم: بنفشه جوادی "انجمن امداد به بیماران سرطانی ایران"
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن