موسسه سنین CNIN Institute

پیش آگهی سرطان پوست ملانوما:

Skin Cancer Melanoma Prognosis:

 

مقدمه:

ملانوماهای متاستاتیک پیش آگهی بدی دارند. احتمال بروز متاستاز با اندازه گیری عمق تهاجم ندول در فاز رشد عمودی از بالای لایه ی گرانولار اپیدرم رویی بر حسب میلی متر، قابل پیش بینی است. خطر متاستاز همچنین در تومور های دارای میزان میتوز بالا و در آنهایی که قادر به برانگیختن پاسخ ایمنی موضعی نیستند افزایش می یابد. متاستاز نه تنها غدد لنفاوی منطقه ای را درگیر می کند بلکه می تواند از طریق خون در کبد، ریه ها، مغز و تقریبا هر محل دیگری کاشته شود. نمونه برداری از غده لنفاوی نگهبان اطلاعات بیشتری در مورد تهاجمی بودن این تومور ها فراهم می آورد.

 

میزان بقای ملانوما بر اساس مرحله بیماری:

میزان بقاء به شما می گوید که چند درصد از افراد با نوع و مرحله مشخص از یک سرطان، در مدتی معین (معمولا 5 یا 10 سال) بعد از تشخیص سرطان زنده هستند. نرخ بقا نمی تواند به شما بگوید چقدر زنده خواهید ماند، اما ممکنست به شما کمک کند درک بهتری از احتمال موفقیت درمان داشته باشید. بعضی مردم می خواهند میزان بقاء سرطان خود را بدانند، و بعضی افراد نمی خواهند. اگر نمی خواهید  مجبور نیستید بدانید.

 

میزان بقا 5 ساله یا 10 ساله ملانوما:

آمار چشم انداز یک مرحله از سرطان اغلب بصورت نرخ بقا 5 ساله یا 10 ساله ارایه می شود، اما بسیاری از مردم طول عمر بیشتری دارند. میزان بقاء درصد افرادی است که مدت زمان مشخصی پس از تشخیص سرطان زنده مانده اند.

به عنوان مثال، نرخ زنده ماندن 5 ساله 70٪ به این معنی است که حدود 70 نفر از 100 نفر مبتلا به این سرطان، 5 سال بعد از تشخیص، هنوز زنده هستند. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از این افراد بیش از 5 سال بعد از تشخیص، زندگی می کنند.

اما به یاد داشته باشید، میزان بقا تخمینی است و چشم انداز شما می تواند بر اساس تعدادی از عوامل خاص برای شما متفاوت باشد.

میزان بقاء سرطان، کل داستان را نمی گوید.

میزان بقا اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلا به این بیماری است، اما آنها نمی توانند پیش بینی کنند که در  مورد هر شخص چه اتفاقی رخ خواهد داد. محدودیت هایی وجود دارد:

  • اعداد زیر یکی از جدیدترین آمار موجود هستند. اما برای به دست آوردن 5 سال و یا 10 سال میزان بقا، پزشکان باید به افرادی که حداقل 5 یا 10 سال قبل درمان شده بودند نگاه کنند. همان طور که درمان ها در طول زمان بهبود می یابند، افرادی که در حال حاضر با ملانوما تشخیص داده می شوند، چشم انداز بهتري نسبت به این آمار دارند.
  • این آمار بر اساس مرحله سرطان در زمان اولین تشخیص است. و در مورد سرطان هایی که بعدها عود کرده ­اند یا گسترش یافته­ اند اعمال نمی شوند.
  • چشم انداز افراد مبتلا به انواع مختلف ملانوما در مرحله (اندازه) سرطان متفاوت است - به طور کلی، میزان بقا برای افراد مبتلا به سرطان های مرحله اولیه بهتر است. اما بسیاری از عوامل دیگر می توانند چشم انداز فرد را تحت تاثیر قرار دهند، مانند سن و سلامت کلی و اینکه چگونه سرطان به درمان پاسخ می دهد. چشم انداز هر فرد به شرایط خاص آنها بستگی دارد.

پزشک شما می تواند به شما بگوید که چگونه این اعداد ممکن است برای شما اعمال شود، زیرا او با وضعیت خاص شما آشنا است.

 

نرخ بقا برای ملانوما:

میزان بقاء زیر بر اساس تقریبا 60،000 بیمار که بخشی از پایگاه اطلاعاتی AJCC مرحله بندی ملانوما در سال 2008 بود، پایه گذاری شده است. این میزان بقا برخی افراد مبتلا به ملانوما که ممکنست بعدا به علل دیگر، مانند بیماری های قلبی، فوت کرده باشند را هم در برمیگیرد. بنابراین، درصد افرادی که مبتلا به ملانوما هستند و زنده می­مانند ممکنست بالاتر باشد.

مرحله IA: میزان بقای 5 ساله حدود 97٪ است. بقای 10 ساله حدود 95٪ است.

مرحله IB: میزان بقای 5 ساله حدود 92٪ است. بقای 10 ساله حدود 86 درصد است.

مرحله IIA: میزان بقای 5 ساله حدود 81 درصد است. بقای 10 ساله حدود 67٪ است.

مرحله IIB: میزان بقای 5 ساله حدود 70٪ است. بقای 10 ساله حدود 57 درصد است.

مرحله IIC: میزان بقای 5 ساله حدود 53٪ است. بقای 10 ساله حدود 40 درصد است.

مرحله IIIA: میزان بقای 5 ساله حدود 78٪ است. بقای 10 ساله حدود 68 درصد است. *

مرحله IIIB: میزان بقای 5 ساله حدود 59 درصد است. بقای 10 ساله حدود 43 درصد است.

مرحله IIIC: میزان بقای 5 ساله حدود 40٪ است. بقای 10 ساله حدود 24 درصد است.

مرحله IV: میزان بقای 5 ساله حدود 15 تا 20 درصد است. بقای 10 ساله حدود 10 تا 15 درصد است. اگر گسترش فقط به قسمت های دور از گره های لنفاوی پوست و یا دورتر نسبت به سایر ارگان ها باشد و اگر سطح LDH (lactate dehydrogenase) در بدن طبیعی باشد چشم انداز بهتر است.

* میزان بقا برای سرطان های مرحله IIIA بالاتر از برخی از سرطان های مرحله دوم است. این به این دلیل است که تومور اصلی (اولیه) اغلب در سرطان های IIIA  کمتر پیشرفته است، اگر چه دقیقا علت مشخص نیست.

به یاد داشته باشید، این میزان بقا تنها تخمینی است- آنها نمی توانند پیش بینی کنند برای هر فرد چه اتفاقی رخ می دهد. می دانیم که این آمار می تواند گیج کننده باشد و شما را به سوالات بیشتری سوق دهد. برای درک وضعیت خاص خود، با دکتر خود صحبت کنید.

 

سایر عوامل موثر بر بقا بیمار مبتلا به ملانوما:

عوامل دیگری غیر از مرحله نیز می توانند بر بقا تأثیر بگذارند. مثلا:

  • صرف نظر از مرحله افراد سالمند به طور کلی میزان بقا کمتری نسبت به افراد جوان، دارند.
  • ملانوما در میان آفریقایی آمریکایی ها غیر معمول است، اما زمانی که رخ می دهد،  کمتر از سفید پوستان زنده می مانند. برخی از مطالعات نشان داده اند در صورتی که ملانوما بر روی پا یا کف دست یا زیر ناخن رخ دهد، جدی تر می شود. (سرطان در این مناطق بخش بزرگی از ملانوماهای آفریقایی آمریکایی را تشکیل می دهد).
  • افراد مبتلا به ملانوما که سیستم ایمنی بدن تضعیف شده ­ای دارند، مانند افرادی که پیوند عضو شده اند یا مبتلا به اچ آی وی هستند، خطر مرگ بیشتری دارند.
 
 

منبع: 2018 American Cancer Society
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
 
منبع: Robbins and cotran pathologic basis of disease 2017
گردآورنده: محمد سلطانی، دانشجوی پزشکی
 
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن

««ما می دانیم که این آمارها ممکنست برای شما کمی گیج کننده باشد و منجر به ایجاد سوالهای بیشتری شود. این را بدانید که این آمارها نمی توانند به شما بگویند که شما چقدر زنده می مانید، برای شفافیت بیشتر با پزشکتان که با شرایط ویژه شما آشنا است صحبت نمایید و نظر وی را جویا شوید.»»