موسسه سنین CNIN Institute

پیش آگهی سرطان رحم:

Uterine Cancer Prognosis:

 

میزان حیات بر اساس مرحله سرطان رحم (اندومتر):

میزان بقا به شما می‌گوید که چند درصد از افراد با نوع و مرحله مشابه سرطان شما، بعد از تشخیص در مدت‌ زمان مشخص (معمولاً 5 سال) هنوز زنده هستند. این اعداد نمی‌توانند به شما بگویند چقدر زنده خواهید ماند اما ممکن است به شما در درک بهتر این نکته کمک کند که چقدر درمانتان موفقیت­ آمیز خواهد بود. برخی افراد می‌خواهند با توجه به نوع و مرحله سرطان میزان بقا خود را بدانند و برخی از آن‌ها نمی‌خواهند.

 

میزان حیات 5 ساله سرطان رحم (اندومتر):

برای نوع و مرحله خاص سرطان اغلب آمار پیش آگهی، بصورت میزان حیات 5 ساله عنوان می‌شود، اما بسیاری از افراد طول عمر بیشتری دارند که اغلب خیلی طولانی‌تر از 5 سال است. میزان بقای 5 ساله، درصد افرادی است که حداقل 5 سال بعد از تشخیص سرطان زنده مانده­ اند. بعنوان‌مثال، میزان بقای 5 ساله، 50 درصد، به این معنی است که 50 نفر از 100 نفر که این سرطان را داشته ­اند 5 سال پس از تشخیص سرطان، هنوز زنده هستند. در نظر داشته باشید که بسیاری از این افراد بیشتر از 5 سال پس از تشخیص سرطان زندگی می‌کنند.

برای برآورد اثر سرطان بر بقا، میزان بقای نسبی، روش دقیق‌تری است. این میزان، بقای افراد مبتلا به سرطان را با بقای افراد کل جمعیت مقایسه می‌کند. بعنوان‌ مثال، اگر میزان بقای نسبی 5 ساله برای یک نوع و مرحله خاص سرطان 50 درصد است، یعنی افرادی که سرطان دارند، به‌طور متوسط ​​حدود 50 درصد افرادی که سرطان ندارند حداقل 5 سال بعد از تشخیص سرطان زنده خواهند ماند.

اما به یاد داشته باشید، میزان بقا تخمینی است بنابراین چشم‌انداز شما می‌تواند بر اساس تعدادی از عوامل خاص برای شما متفاوت باشد.

 

میزان بقا همه داستان را توضیح نمی­ دهد:

میزان بقا اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلابه این بیماری است، اما این میزان نمی­ تواند پیش‌بینی کند که  در هر مورد خاص چه اتفاقی رخ خواهد داد. پزشک می‌تواند به شما بگوید چگونه ممکنست اعداد زیر در مورد شما اعمال شود، زیرا او با جنبه­ های مورد خاص شما آشنا است.

میزان بقا در زیر بر اساس مرحله سرطان در زمان ارایه  شده است. این میزان در مورد سرطان­هایی که بعد از درمان عود کرده­ اند یا بعد از شروع درمان گسترش پیداکرده‌اند قابل کاربرد نیستند.

آمار زیر از پایگاه داده‌های ملی سرطان منتشرشده است که در سال 2017 در مرحله ­بندی  AJCCمنتشرشده‌اند و بر اساس اطلاعات افرادی  است که بین 2000 تا 2002 تشخیص داده شده اند.

 

میزان حیات 5 ساله کارسینوم رحم (آندومتر):

  • میزان بقاء 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله 0، 90٪ است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IA، 88% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IB، 75% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله II، 69% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IIIA، 58% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IIIB، 50% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IIIC، 47% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IVA، 17% است.
  • میزان بقای 5 ساله برای زنان مبتلابه سرطان آندومتر در مرحله IVB، 15% است.

سیستم پیشنهادی جدید که در ژانویه 2018 اعمال شد، دیگر شامل سرطان‌های مرحله 0 نمی‌شود.

 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن

««ما می دانیم که این آمارها ممکنست برای شما کمی گیج کننده باشد و منجر به ایجاد سوالهای بیشتری شود. این را بدانید که این آمارها نمی توانند به شما بگویند که شما چقدر زنده می مانید، برای شفافیت بیشتر با پزشکتان که با شرایط ویژه شما آشنا است صحبت نمایید و نظر وی را جویا شوید.»»