موسسه سنین CNIN Institute

پیش آگهی سرطان واژن:

Vaginal Cancer Prognosis:

 

میزان بقا 5 ساله در سرطان واژن:

میزان بقای 5 ساله به درصد بیمارانی اشاره دارد که حداقل 5 سال بعد از تشخیص سرطان زندگی می‌کنند. البته بسیاری از افراد بیش از 5 سال زندگی می‌کنند (و بسیاری از آن‌ها درمان می‌شوند).

میزان بقای 5 ساله بیماری فرض می کند که برخی از افراد به علل دیگر می‌میرند و تنها مرگ‌ ومیر ناشی از سرطان را به‌ حساب می‌آورد. این روش برای توصیف پیش‌آگهی بیماران با نوع خاص و مرحله سرطان دقیق‌تر است.

برای دستیابی به نرخ 5 ساله بقا، پزشکان باید افرادی که حداقل 5 سال پیش تحت درمان قرارگرفته بودند، را بررسی کنند.  ممکنست بدلیل پیشرفت­های درمان، زنانی که در حال حاضر مبتلابه سرطان واژن هستند چشم‌انداز مطلوب­تری داشته باشند .

نرخ­ بقا نمی‌تواند پیش‌بینی کند که چه اتفاقی برای هر فرد رخ خواهد داد. بسیاری از عوامل دیگر از قبیل سلامت کلی بیمار، درمانی که دریافت می­کند و اینکه چگونه سرطان به درمان پاسخ می‌دهد می‌توانند بر روی پیش آگهی فرد تأثیر بگذارد. ازآنجاکه پزشک با شرایط شما آشناست می‌تواند به شما بگوید که اعداد زیر چطور در مورد شما به کار می­رود.

 

میزان بقا سرطان واژن بر اساس مرحله:

نرخ بقا بر اساس نوع سرطان واژن متفاوت است؛ اما این سرطان بسیار نادر است. ممکنست مراکز مختلف سرطان اعداد خود را بر مبنای همه انواع سرطان واژن قرار دهند درحالیکه بقیه تنها سرطان‌های اسکواموس را دنبال کنند. ازاین‌ رو هیچ راهی برای اندازه‌ گیری بقا وجود ندارد و نرخ­های بقا به­ صورت محدود‌ه ای داده می­شود.

 

AJCC
مرحله

نرخ بقا 5 ساله سرطان واژن

I

75-95%

II

50-80%

III

30-60%

IV

15-50%

 

یک‌ راه دقیق‌ تر تخمین اثر سرطان بر روی بقا میزان بقای نسبی است. این نرخ­ها افراد مبتلابه سرطان را با کل جمعیت مقایسه می‌کند. مثلاً اگر نرخ بقای نسبی 5 ساله برای یک نوع خاص و مرحله سرطان 50 باشد، یعنی افرادی که این سرطان را دارند، ​​حدود 50٪ همان افرادی که این سرطان را ندارند برای حداقل 5 سال پس از تشخیص بیماری زنده می­ مانند.

از سال 2006 تا 2012، نرخ بقای نسبی 5 ساله برای همه موارد سرطان واژینال حدود 47 درصد بود.

اگرچه این ارقام به‌ روز شده­ ترین ارقام در دسترس هستند، مهم است به خاطر داشته باشید که این اعداد مبتنی بر سرطان‌هایی هستند که درگذشته تشخیص داده‌ شده‌اند و همچنین ممکنست انواع مختلفی از سرطان واژن را شامل شوند. احتمالاً درمان‌های بهتر امروزی بر نتایج بلندمدت و بقا تأثیر زیادی دارند.

فيبروسارکوم واژن، رتيکولوم سل سارکوم واژن، شوانوم بدخيم واژن، سارکوم استرومای مولرين واژن و انواع دارای سلول های مخلوط پيش آگهی بدی دارند.

به خاطر داشته باشید که این نرخ­های بقا تخمینی هستند لذا نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که برای هر فرد چه اتفاقی می‌افتد. با پزشک خود صحبت کنید تا وضعیت خاص خود را بهتر بفهمید.

 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن

««ما می دانیم که این آمارها ممکنست برای شما کمی گیج کننده باشد و منجر به ایجاد سوالهای بیشتری شود. این را بدانید که این آمارها نمی توانند به شما بگویند که شما چقدر زنده می مانید، برای شفافیت بیشتر با پزشکتان که با شرایط ویژه شما آشنا است صحبت نمایید و نظر وی را جویا شوید.»»