موسسه سنین CNIN Institute

اپیدمیولوژی سرطان کبد

Liver Cancer Epidemiology


 

اپیدمیولوژی سرطان کبد در جهان:

این سرطان بیشتر در آقایان دیده می شود (در جوامع با شیوع کم سه برابر خانمها و در جوامع با شیوع زیاد هشت برابر خانمها دیده می شود).

5% درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد ولی بروز آن در نقاط مختلف جهان بسیار متفاوت است. بیش از 85 درصد موارد در کشورهای با شیوع بالای هپاتیت B دیده می شود (کشورهای آسیای جنوب شرقی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا). در این کشور ها ویروس هپاتیت B به صورت عمودی از مادر به نوزاد منتقل می شود. در بسیاری از این کشورها سرطان کبد شایعترین نوع سرطان است.

در سراسر جهان سالانه بیش از 800/000 نفر به تشخیص سرطان کبد می رسند. همچنین با آمار 700/000 مرگ سالیانه سرطان کبد از علل اصلی مرگ ناشی از سرطان در سراسر دنیا است.

علاوه بر این، بسیاری از این جوامع در معرض سم آفلاتوکسین قرار دارند. که با اضافه شدن به هپاتیت B ریسک سرطان کبد را بالاتر می برد. در این کشورها سن شایع بروز سرطان 20 تا 40 سالگی است و حدود 50 درصد موارد در زمینه سیروز رخ می دهد.

در کشورهای غربی بعلت افزایش عفونت با ویروس هپاتیت C بروز این سرطان در حال افزایش سریع است. در این جوامع، بندرت سرطان کبد در سن زیر 60 سال اتفاق می افتد.

 

"برای دستیابی سریع به اپیدمیولوژی سرطان ها در کشورهای سراسر جهان اینجا کلیک نمایید."

"اگر سوالی دارید، بپرسید."

 

اپیدمیولوژی سرطان کبد در ایران:

 

"برای دستیابی سریع به اپیدمیولوژی سرطان ها در استانهای ایران اینجا کلیک نمایید."

"اگر سوالی دارید، بپرسید."

 


مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
 
منبع: Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease 2017
مترجم: خسرو سبحانیان، پزشک
گردآورنده: آمنه کاویان، دانشجوی پزشکی
 
بازبینی: سیدسعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن