موسسه سنین CNIN Institute

پيشگیرى از سرطان پوست ملانوما:

 

راه مطمئنی برای جلوگیری از ملانوم وجود ندارد. برخی از عوامل خطر مانند سن، جنس، نژاد و سابقه خانوادگی شما کنترل نمی شود. اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به ملانوم و دیگر سرطان های پوست انجام دهید:

 

 • مواجهه با اشعه ماوراء بنفش (UV) را محدود کنید.

مهمترین راه برای کاهش خطر ابتلا به ملانوم، محافظت از خود در برابر اشعه UV است. هنگامی که در خارج از منزل هستید، از خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید.

 

 • به دنبال سایه باشید.

ماندن در سایه  یکی از بهترین روش های محدود کردن اشعه UV است.

 

 • پوشش! پوشش! پوشش! ... و پوشش!

اگر قرار است در معرض تابش نور خورشید باشید، برخی مراحل اصلی که می‌توانید از خودتان در برابر اشعه UV محافظت کنید :عبارتند از

 • کرم‌ ضد آفتاب بزنید.
 • کلاه بگذارید و لباس بپوشید .علاوه بر استفاده از كرم هاى محافظ، روش هاى ديگرى نيز براى مراقبت از پوست مى توان در پيش گرفت، مثلاً، در زير تابش خورشيد مى توان با پوشيدن كلاه بزرگ، لباس آستين بلند، و ... خلاصه هر چيزى كه مانع از رسيدن UV به بدن مى شود، اين كار را انجام داد.
 • برای مراقبت از چشم و پوست حساس و اطراف آن‌ها عینک آفتابی بگذارید با استفاده از عينك آفتابى، مى توان چشم ها را تا ٩٩ درصد از اشعه مضر خورشيد حفظ نمود.

 

 • کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

در تمامى روزهاى سال بايستى از كرم هاى محافظ (ضد آفتاب) استفاده نمود، اما اين ضرورت در روزهاى تابستان بیشتر است زیرا تشعشعات ماوراء بنفش قوى تر از هميشه است (به دليل بلند تر بودن روزها، تابش شديد تر آفتاب و زمان بيشترى كه معمولاً در روزهاى گرم در خارج از خانه صرف مى شود). در هنگام خريدن كرم هاى محافظ بايد توجه داشت كه در ساخت آن ها تمامى موارد لازمه براى يك ضد آفتاب مناسب رعايت شده باشد، و از استاندارهاى ويژه برخوردار باشند.

بعنوان مثال، "دامنه حفاظت گسترده" داشته باشد، يعنى هم ضد اشعه ماوراء بنفش A و هم B باشد (یعنى هم ضد UVB و هم ضد UVA) باشد. همه كرم هاى ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه B (عامل اصلى آفتاب سوختگى و سرطان هاى پوست) محافظت می کنند، اما اشعه هاى A نيز، ارتباطاتى با سرطان پوست و يا پيرى زودرس آن دارند و باید کرم ضد آفتاب آنرا نیز دفع نماید. همه محصولات اين دامنه حفاظت گسترده را ندارند (آن كرم هاى محافظى كه دامنه گسترده را ندارند، بايد در نوشته روى محصول درج شود كه فقط براى محافظت از آفتاب سوختگى مصرف شود و كاربردى براى جلوگيرى از پيرى زودرس و سرطان پوست ندارد).

دقت كنيد كه كرم محافظ شما، حتماً از SPF 30 به بالا برخوردار باشد (اين عدد نشان دهنده سطحى خاص از محافظت در مقابل شعاع هاى UVB مى باشد.) هر چند ارقام بالاتر تفاوت آن چنانى ندارند و مثلاً SPF 15 تا ميزان ٩٣ درصد اشعه مضر را فيلتر مى نمايد، SPF 30 تا ٩٧ درصد، SPF 50 تا ٩٨ درصد و SPF 100 تا ميزان ٩٩ درصد را فيلتر مى نمايد (هيچ حفاظتى كامل نيست). اعداد زير SPF 15، فقط حفاظى براى پيشگيرى از آفتاب سوختگى مى باشند.

هيچ كرم محافظى ضد آب نيست، فقط بعضى از آن ها كه كلمه "مقاوم به آب" بر روى آن درج شده، حدوداً ٤٠ تا ٨٠ دقيقه در هنگام شنا و يا تعرق صورت دوام دارند. بهتر است كه هر دوساعت يكبار مجدداً پوشش كرم ضد آفتاب را تجديد نماييد.

 
 • از تخت های برنزه و لامپ های خورشیدی اجتناب کنید.

بسیاری از مردم بر این باورند که اشعه ماوراء بنفش تخت های برنزه بی ضرر است. این درست نیست. لامپ های برنزه اشعه UV ساتع می­کنند و آسیب های پوستی درازمدت ایجاد میکنند و به ابتلا به سرطان پوست کمک کند.

استفاده از تخت بزنزه با افزایش خطر ابتلا به ملانوم در ارتباط است، به خصوص اگر استفاده از آنها قبل از سی سالگی شروع شده باشد. اکثر متخصصین پوست (پزشکان پوست) و سازمان های بهداشت توصیه می کنند که از تخت های برنزه و لامپ های خورشیدی استفاده نشود.

 

 • از کودکان در برابر نور خورشید محافظت کنید.

کودکان نیاز به توجه خاص دارند، زیرا تمایل دارند وقت بیشتری را در خارج از منزل صرف کنند و می توانند راحت تر آفتاب سوخته شوند. والدین و سایر مراقبان باید با مراقبت، کودکان را در معرض آفتاب قرار دهند. کودکان  باید در مورد خطرات بیش از حد قرار گرفتن در معرض آفتاب آموزش ببینند تا بتوانند در محافظت از خود مستقل تر شوند.

 

 • خال های غیر طبیعی را بررسی کنید.

ممکنست چک کردن پوست به طور مرتب به شما کمک کند هر خال و سایر بیماری های جدید یا غیرطبیعی را شناسایی کرده و قبل از اینکه حتی فرصتی برای تبدیل شدن به سرطان پوست پیدا کند، آنها را به پزشک خود نشان دهید.

انواع خاصی از خال­ها بیشتر تمایل دارند به ملانوم تبدیل شوند. اگر خال­هایی دارید، بسته به اینکه ظاهر آن­ها چگونه است، ممکنست پزشک شما بخواهد با آزمایشات منظم آن­ها را بررسی کند یا اگر بعضی از این خال­ها ویژگیهایی دارند که احتمالا به ملانوم تبدیل می شوند ممکنست آنها را بردارند.

به طور معمول برای جلوگیری از ملانوم برداشت منظم تعداد زیادی از خال­ها توصیه نمی شود. برخی ملانوم ها از خال به وجود می آیند، اما اکثر آنها از خال­ها به وجود نمی ­آیند. اگر تعداد زیادی خال دارید، دقیق شدن در آن­ها و آزمایش­ منظم توسط متخصص پوست همراه با آزمایش پوستی ماهانه توصیه شود.

اگر خال جدید یا غیر معمول پیدا کردید یا متوجه  تغییر در خال شدید، باید آن­ها را توسط یک پزشک باتجربه در تشخیص سرطان پوست بررسی کنید.

 

 • از تضعیف سیستم ایمنی بدن اجتناب کنید.

سیستم ایمنی ضعیف باعث افزایش خطر ابتلا به ملانوم و سایر انواع سرطان پوست می شود.

عفونت HIV، (ویروس عامل ایدز)، می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. اجتناب از عوامل خطر شناخته شده ابتلا به HIV (استفاده از داروهای وریدی (IV) و رابطه جنسی غیر محافظت شده با بسیاری از شرکا)، ممکنست خطر ابتلا به سرطان پوست و بسیاری از انواع دیگر سرطان را کاهش دهد.

بعضی افراد باید برای مهار سیستم ایمنی بدنشان دارو مصرف کنند. اینها افرادی هستند که پیوند عضو شده­ اند و یا مبتلا به بیماری های خود ایمنی شده ­اند. افراد مبتلا به سرطان گاهی نیاز به شیمی درمانی دارند که می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد. برای این افراد، مزایای استفاده از این داروها احتمالا به مراتب بیشتر از افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است.

 

پیشگیری از سرطان پوست و تشخیص زودرس:

سرطان پوست شایع ترین سرطان در ایالات متحده است. در مجموع سرطان های پوست در ایالات متحده هر سال بیشتر از سرطان­ های دیگر تشخیص داده می شوند. تعداد موارد سرطان پوست در چند دهه گذشته افزایش یافته است.

اکثر سرطان های پوست به علت مواجهه زیاد با اشعه ماوراء بنفش (UV) است. بیشتر این اشعه از خورشید می آید، اما بعضی از آنها ممکنست از ساخته شده دست انسان باشند مانند تخت­های برنزه و لامپ های خورشیدی. خبر خوب این است که می توانید به میزان زیادی از خود و خانواده خود در برابر اشعه UV محافظت کنید، و همچنین سرطان پوست را زود تشخیص دهید به طوری که بیماری بتواند به طور موثر درمان شود.

برای تشخیص سرطان پوست، فقط به چشمان شما و یک آینه نیاز است، به آزمایش خون یا اشعه ایکس نیاز ندارید. اگر سرطان پوست دارید، پیدا کردن آن در ابتدای پیدایش بهترین راه برای اطمینان از موفقیت درمان آن است.

 
 

منبع: 2018 American Cancer Society
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
          نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن