موسسه سنین CNIN Institute

پیشگیری از سرطان ریه سلول کوچک SCLC:

 

اغلب سرطان هاى ريه قابل اجتناب نمى باشند، اما با انجام بعضى كارها، و سعى در ايجاد تغيير در ريسك فاكتورهاى قابل كنترل، اندكى مى توان از ميزان ابتلا به آن كاست: 

 

  • دورى از توتون و مشتقات متنوع آن:

بهترين كار براى كاستن از ريسك ابتلا به سرطان ريه، دورى مطلق از دخانيات و اجتناب از دود دست دوم سيگار ديگران مى باشد. پيش از آن كه ريه شما سرطانى بشود، سيگار را كامل ترك كنيد تا ريه شما، بى توجه به سن شما و يا تعداد سال هايى كه سيگار مصرف کرده ايد، بتدريج خود را ترميم نماید.

 

  • اجتناب از گاز رادون:

يكى از عوامل مهم سرطان ريه گاز رادون مى باشد. (منازل قديمى و زيرزمين ها، بيشتر در معرض اين گاز هستند.) براى اطلاعات بيشتر به قسمت رادون و سرطان رجوع كنيد.

 

  • كاستن هر چه بيشتر از تماس با مواد شيميايى سرطانزا:

از مواد شناخته شده سرطانزا در تمامى مكان ها، خصوصاً محل هاى كار بايد در حد امكان اجتناب نمود.

 

  • دريافت مواد غذايى سالم، مغذى و پر فيبر:

استفاده فراوان از سبزى، ميوه و لبنيات ... در تمامى وعده هاى غذايى، به كاستن از ريسك ابتلا به سرطان ريه سلول كوچك كمك شايانى مى نمايد. اين موضوع در مورد افراد سيگارى و غير سيگارى به اثبات رسيده است. بايد توجه داشت كه استفاده زياد از مكمل هاى ويتامينه، نه تنها كمك چندانى نمى نمايد بلكه در نتيجه گيرى از برخى مطالعات چنين مشخص شده كه وجود ويتامين آ به مقدار زياد (بتاكاروتن) در رژيم افراد سيگارى، خود مى تواند عامل بروز سرطان باشد.

 
 

منبع: 2018 American Cancer Society
مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن