موسسه سنین CNIN Institute

پیشگیری از سرطان پوست SCC/BCC:

 

هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری از سرطان‌های پوست سلول بازل و سنگفرشی وجود ندارد. برخی از عوامل خطر مانند سن، جنس، نژاد و سابقه خانوادگی قابل کنترل نیستند؛ اما می‌توانید کارهایی انجام دهید تا خطر ابتلا به این سرطان و دیگر سرطان‌های پوست را کاهش دهید که عبارتند از:

 

 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش (UV) را محدود کنید.

مهم‌ ترین راه کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های پوست سلول­های بازل و سنگفرشی محدود کردن تماس با اشعه‌ UV است. هنگامیکه خارج از منزل هستید از خودتان در برابر خورشید محافظت کنید.

 

 • به دنبال سایه باشید.

ماندن در سایه یکی از بهترین روش‌های محدود کردن اشعه UV است. بين ساعت ١٠ صبح تا ٤ عصر، بيشترين ميزان تابش وجود دارد، و مى توان (در صورت امكان) در اين ساعات از تردد در زير نور خورشيد اجتناب نمود.

 

 • پوشش! پوشش! پوشش! ... و پوشش!

اگر قرار است در معرض تابش نور خورشید باشید، برخی مراحل اصلی که می‌توانید از خودتان در برابر اشعه UV محافظت کنید :عبارتند از

 • کرم‌ ضد آفتاب بزنید.
 • کلاه بگذارید و لباس بپوشید .علاوه بر استفاده از كرم هاى محافظ، روش هاى ديگرى نيز براى مراقبت از پوست مى توان در پيش گرفت، مثلاً، در زير تابش خورشيد مى توان با پوشيدن كلاه بزرگ، لباس آستين بلند، و ... خلاصه هر چيزى كه مانع از رسيدن UV به بدن مى شود، اين كار را انجام داد.
 • برای مراقبت از چشم و پوست حساس و اطراف آن‌ها عینک آفتابی بگذارید با استفاده از عينك آفتابى، مى توان چشم ها را تا ٩٩ درصد از اشعه مضر خورشيد حفظ نمود.

 

 • کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

در تمامى روزهاى سال بايستى از كرم هاى محافظ (ضد آفتاب) استفاده نمود، اما اين ضرورت در روزهاى تابستان بیشتر است زیرا تشعشعات ماوراء بنفش قوى تر از هميشه است (به دليل بلند تر بودن روزها، تابش شديد تر آفتاب و زمان بيشترى كه معمولاً در روزهاى گرم در خارج از خانه صرف مى شود). در هنگام خريدن كرم هاى محافظ بايد توجه داشت كه در ساخت آن ها تمامى موارد لازمه براى يك ضد آفتاب مناسب رعايت شده باشد، و از استاندارهاى ويژه برخوردار باشند.

بعنوان مثال، "دامنه حفاظت گسترده" داشته باشد، يعنى هم ضد اشعه ماوراء بنفش A و هم B باشد (یعنى هم ضد UVB و هم ضد UVA) باشد. همه كرم هاى ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه B (عامل اصلى آفتاب سوختگى و سرطان هاى پوست) محافظت می کنند، اما اشعه هاى A نيز، ارتباطاتى با سرطان پوست و يا پيرى زودرس آن دارند و باید کرم ضد آفتاب آنرا نیز دفع نماید. همه محصولات اين دامنه حفاظت گسترده را ندارند (آن كرم هاى محافظى كه دامنه گسترده را ندارند، بايد در نوشته روى محصول درج شود كه فقط براى محافظت از آفتاب سوختگى مصرف شود و كاربردى براى جلوگيرى از پيرى زودرس و سرطان پوست ندارد).

دقت كنيد كه كرم محافظ شما، حتماً از SPF 30 به بالا برخوردار باشد (اين عدد نشان دهنده سطحى خاص از محافظت در مقابل شعاع هاى UVB مى باشد.) هر چند ارقام بالاتر تفاوت آن چنانى ندارند و مثلاً SPF 15 تا ميزان ٩٣ درصد اشعه مضر را فيلتر مى نمايد، SPF 30 تا ٩٧ درصد، SPF 50 تا ٩٨ درصد و SPF 100 تا ميزان ٩٩ درصد را فيلتر مى نمايد (هيچ حفاظتى كامل نيست). اعداد زير SPF 15، فقط حفاظى براى پيشگيرى از آفتاب سوختگى مى باشند.

هيچ كرم محافظى ضد آب نيست، فقط بعضى از آن ها كه كلمه "مقاوم به آب" بر روى آن درج شده، حدوداً ٤٠ تا ٨٠ دقيقه در هنگام شنا و يا تعرق صورت دوام دارند. بهتر است كه هر دوساعت يكبار مجدداً پوشش كرم ضد آفتاب را تجديد نماييد.

 
 • از تخت­های برنزه و لامپ­های خورشیدی اجتناب کنید.

بسیاری از مردم بر این باورند که اشعه ماوراءبنفش تخت‌های برنزه بی‌ ضرر است. این باور درست نیست. لامپ‌های برنزه اشعه UV دارند که می‌تواند آسیب‌های طولانی‌مدت روی پوست ایجاد کند و منجر به سرطان پوست شود. اکثر پزشکان پوست و سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند از تخت برنزه و لامپ‌های خورشیدی استفاده نکنید.

 

 • از کودکان در برابر نور خورشید محافظت کنید.

کودکان به توجه خاصی نیاز دارند، زیرا تمایل دارند وقت بیشتری را در خارج از منزل صرف کنند و راحت‌تر آفتاب سوختگی پیدا میکنند. والدین و سایر مراقبین باید با استفاده از اقدامات فوق، کودک را در معرض آفتاب قرار دهند. کودکان همانطور که مستقل می­شوند باید در مورد خطرات مواجهه بیش‌ازحد با نور خورشید آموزش ببینند.

 

 • از مواد شیمیایی مضر اجتناب کنید.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، مانند آرسنیک، می‌تواند خطر ابتلای فرد به سرطان را افزایش دهد. افراد میتوانند از راههای زیر در معرض آرسنیک قرار بگیرند: آب‌ چاه در بعضی مناطق، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، بعضی از داروها، داروهای گیاهی سنتی وارداتی، برخی مشاغل (مانند معدن و ذوب).

 

 • پوست خود را مرتب چک کنید.

چک کردن مرتب پوست ممکنست به شما کمک کند هرگونه رشد جدید یا مناطق غیرطبیعی را مشخص کنید و آن‌ها را قبل از اینکه حتی فرصتی برای تبدیل‌ شدن به سرطان پوست داشته باشند را شناسایی کنید و به پزشک خود نشان دهید.

 

 • سیگار نکشید.

سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی پوست و همچنین بسیاری از انواع دیگر سرطان مرتبط است.

 

 • از تضعیف سلول ایمنی خود بپرهیزید.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد و اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید ممکنست درمان سخت‌ تر شود.

عفونت HIV، ویروسی که باعث ایدز می‌شود، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. اجتناب از عوامل خطر شناخته‌شده برای عفونت HIV، مانند عدم مصرف داروهای داخل وریدی (IV) و ممانعت از رابطه جنسی محافظت نشده با شرکای فراوان، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست و بسیاری از انواع دیگر سرطان را نیز کاهش دهد.

بعضی از مردم باید برای سرکوب سیستم ایمنی بدنشان دارو مصرف کنند. این شامل افرادی می‌شود که پیوند عضو شده ­اند و افرادی که مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی هستند. همچنین گاهی افراد مبتلا به سرطان نیاز به مصرف داروهایی مانند شیمی‌درمانی دارند که می‌توانند عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند. برای این افراد، مزایای استفاده از این داروها احتمالاً به‌ مراتب بیشتر از افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است.

 

پیشگیری از سرطان پوست و تشخیص زودرس:

سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در ایالات‌ متحده است. در واقع در ایالات‌ متحده، هرساله سرطان‌های پوست بیشتر از سایر سرطان‌های دیگر تشخیص داده می‌شوند. تعداد موارد سرطان پوست در چند دهه گذشته افزایش‌یافته است.

اغلب سرطان‌های پوست بعلت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش (UV) هستند. بیشتر منابع UV از خورشید است، اما بعضی از آن‌ها ممکن است از منابع ساخته‌ شده توسط انسان باشند مانند تخت­های برنزه و لامپ‌های خورشیدی. خبر خوب این است که شما می‌توانید تا حد زیادی از خود و خانواده خود در برابر اشعه UV محافظت کنید و سرطان پوست را در مراحل اولیه تشخیص دهید تا درمان مؤثرتر انجام شود.

برای تشخیص سرطان پوست اولیه به اشعه ایکس یا آزمایش­های خون نیاز ندارید، فقط چشمان شما و یک آینه برای این امر کافی است. اگر سرطان پوست‌ دارید، کشف زودهنگام آن بهترین راه برای اطمینان از موفقیت در درمان آن است.

 
 

منبع: American Cancer Society 2108
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
          نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن