موسسه سنین CNIN Institute

فیبر غذایی/فیتوشیمی و پیشگیری از سرطان


 

فيبر غذايى و پیشگیری از سرطان:

فيبر غذايى، شامل تعداد بسيار زيادى از كربوهيدرات هاى نباتى مي شود كه براى انسان قابل هضم نيستند. بهترين منابع آن شامل حبوبات، سبزيجات، غلات كامل و ميوه ها مي باشند. بعضى از فيبر ها محلول بوده مثل سبوس بلوط، نخود سبز، حبوبات  و يا غير محلول هستند مثل سبوس گندم، پوست ميوه ها و مغز ها، دانه ها وسلولز. تحقيقات اخير نشان داده است كه وجود فيبر در غذاها ريسك بعضى از انواع سرطان را كاهش مي دهد، مثل سرطان كولوركتال. ولى دقيقاً مشخص نيست كه اين بعلت عملكرد فيبر بوده يا تركيباتى ديگر كه در غذاهاى پر فيبر وجود دارند .

اين يافته ها يكى از دلايلى است كه ACS توصيه به مصرف غذاهاى پر فيبرى همانند غلات كامل  و سبزيجات براى كاستن از ريسك ابتلا به سرطان مي نمايد، اما به مكمل هاى فيبرى اشاره نمي كند.

 

  • تفاوت نان گندم كامل با نان گندم معمولی:

تفاوت اين دو نان در وجود سبوس در نان گندم كامل ميباشد كه از فيبر بيشترى نسبت به نان تهیه شده از آرد سفيد گندم، برخوردار است. نان ها، بيسكويت ها و كيك ها را با توجه به علامت "گندم كامل" روى آن خريدارى كنيد و از آرد سفيد اجتناب كنيد.

 

:مواد فیتوشیمی و پیشگیری از سرطان

تركيبات متعدد و فراوانى كه در گياهان توليد ميشوند، فیتوكميكال ناميده ميشوند. بعضي از آنان از گياه در مقابل حشرات محافظت نموده و يا اعمال مهم ديگرى انجام ميدهند. بعضى مانند آنتى اكسيدان و بعضى مانند شبه هورمون که از راه خوردن نباتات بدست می آیند، موجب فعل وانفعالات متعددى می شوند. هرچند اين مواد ضد سرطان هستند، اما مدركى دال بر برتر بودن مكمل هاى غنى از آنتى اكسيدان، نسبت به خوردن ميوه و سبزى وجود ندارد.

بعضى از اين فيتوكميكال ها عبارتند از:فلاونوئیدها  در چاى و سويا، کاروتنوئید در هويج، طالبى، كره بادام زمينى، آنتاسیانین در بادمجان يا كلم قرمز و سولفید ها در سير و پياز.

 

منبع:  2017 American Cancer Society
مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی