موسسه سنین CNIN Institute

مجسترول

Megestrol


 

نام تجاری مجسترول:

MEGEX-I

 

موارد مصرف مجسترول:

دارویی است که در دوشکل سوسپانسیون و ساشه جهت درمان کاشکسی (کاهش وزن شدید)، آنورکسی (بی اشتهایی) و یا کاهش وزن نامطلوب ناشی از سرطان و ایدز مورد استفاده قرار می گیرد. مجسترول همچنین در درمان سرطان پستان و آندومتر و نيز سرطان پيشرفته پروستات کاربرد دارد.

تنها داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا برای درمان لاغری ناشی از سرطان و ایدز است.

 

اشکال دارویی مجسترول:

  • سوسپانسیون 240 میلی لیتری
  • 20 ساشه 20 میلی لیتری

در هر دوشکل دارویی فوق، 100 میلی لیتر از محلول، حاوی 4000 میلی گرم مجسترول استات است.

 

مکانیسم اثر مجسترول:

اين دارو به گيرنده هاي خود در داخل سلول هاي سرطاني متصل و موجب تحريك ساخته شدن پروتئين هاي خاص در هسته سلول مي شود. همچنين با افزايش اشتها و اثرات متابوليك خود موجب افزايش وزن مي گردد.

 

نحوه مصرف مجسترول:

جهت اطلاع از نحوه مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است در ماه اول، 800 میلیگرم (معادل 20 میلی لیتر) از این سوسپانسیون به صورت روزانه مصرف شده و پس از طی این دوره، مقدار 400-800 میلیگرم در روز (معادل 10-20 میلی لیتر) به مدت 3 ماه مورد استفاده قرار گیرد.

حتما قبل از مصرف، ظرف حاوی سوسپانسیون را خوب تکان دهید.

 

فارماکوکینتیک مجسترول:

اين دارو از راه خوراكي به خوبي جذب مي شود. مژسترول در كبد متابوليزه و از طريق ادرار دفع مي گردد.

 

منع مصرف مجسترول:

در مواردي مثل خونريزي تشخيص داده نشده واژن، نارسايي كبدي يا بيماري فعال كبدي، بيماري شديد شرياني، پورفيري، سرطان پستان (در موارد خاصی با دستور پزشک قابل استفاده است) يا اعضاي تناسلي نبايد مصرف شود.

در بارداری و شیردهی نبايد مصرف شود.

 

عوارض جانبی مجسترول:

آكنه، كهير، احتباس مايعات، تغيير وزن، اختلال گوارشي، تغيير در ميل جنسي، احساس ناراحتي در پستان، علائم شبيه سندرم پيش از قاعدگي، دوره قاعدگي نامنظم، افسردگي، بي خوابي، خواب آلودگي، طاسي، پرمويي، واكنش هاي شبه آنافيلاكسي از عوارض مهم اين دارو مي باشند.

 

تداخلات دارویی مجسترول:

ريفامپين موجب افزايش متابوليسم كبدي مژسترول مي شود. اين دارو متابوليسم كبدي سيكلوسپورين را مهار مي كند و موجب افزايش غلظت پلاسمايي آن مي شود. داروهايي مانند كاربامازپين، فنوباربيتال و فني توئين نيز با افزايش سرعت متابوليسم كبدي مژسترول، غلظت پلاسمايي و در نتيجه اثر بخشي آن را كاهش مي دهند.

 

هشدارهای مجسترول:

در مبتلايان به فشار خون بالا و بيماري قلبي يا كليوي بايد با احتياط مصرف شود.

 

توصیه های دارویی مجسترول:

  • در صورت شک به بارداری مصرف دارو بايد قطع و به پزشك مراجعه شود.
  • دارو باید در دمای 15-25 درجه سانتیگراد و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
داروهای‌ سرطان (شیمی درمانی، ...)

««اطلاعات دارویی ارایه شده توسط ما، جایگزین طبابت پزشک، راهنمایی های داروساز و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک به شما و خانواده شما است تا درباره داروهای سرطان اطلاعات صحیحی داشته باشید. بسیاری از عوارض دارویی ذکر شده نادر است و عوارض شایع نیز در تمام بیماران رخ نمی دهند. قویا توصیه می کنیم در صورت بروز عوارض دارویی به تیم درمان اطلاع دهید.»»