موسسه سنین CNIN Institute

باورهای نادرست: فناوریهای نوین و سرطان


 

1- باور نادرست: سرطان بیماری مدرنیته است.

درست: شناخت خوب سرطان از یک قرن اخیر شروع شده است و این موجب شده بسیاری افراد گمان کنند سرطان در اثر مدرنیته و تکنولوژی ایجاد شده است. برخی افراد امواج رادیویی و پرتوهای ساتع شده از وسایل پیشرفته مانند رادیو، تلویزیون، کامپیوتر، گوشی موبایل و مایکروویو را علت آن میدانند، و برخی افراد معتقدند آزمایشات انرژی و سلاحهای هسته ای موجب اشاعه سرطان شده است.

حقیقت اینست که سرطان هزاران سال پیش شناسایی شده است و پزشکان یونان و مصر باستان آنرا گزارش کرده اند. یکی از بزرگترین دلایل اینکه این روزها سرطان خیلی شایعتر شده است، عمر طولانی تر در کنار اطلاعات بیشتر است. سن بزرگترین ریسک فاکتور سرطان است و با پیشرفت تکنولوژی امید به زندگی مردم بالاتر رفته است. با افزایش سن، بخاطر آسیب DNA به مرور زمان، شانس ایجاد سرطان در سلولهای ما بالا میرود. بعلاوه با اطلاعات بیشتر درمورد سرطان و تکنیکهای بهتر کشف زودهنگام، امروزه افراد بیشتری از شرایط خود آگاهی دارند. ذر قرن گذشته، مرگ افراد مسن بر اثر کهولت سن و کسالت طبیعی قلمداد میشد و علت حقیقی مرگ هرگز مشخص نمیشد. ممکنست این موارد بخاطر سرطان تشخیص داده نشده فوت کرده باشند.

این درست است که برخی از جلوه های زندگی مدرن (دود تنباکو، غذاهای فراوری شده و زندگی بی تحرک) ممکنست موجب سرطانهای خاصی شود، اما هنوز ادعای اینکه سرطان یک بیماری ساخته دست بشر است غیر دقیق است.

 

2- باور نادرست: گوشی موبایل، کامپیوتر و اجاق مایکروویو با اشعه های خود موجب سرطان میشوند.

درست: زمان شکل گرفتن این باور نادرست مشخص است. زمانیکه مشخص شد بمبهای اتمی در جنگ جهانی دوم و واقعه چرنوبیل موجب بسیاری از سرطانهای ناشی از پرتو ها شدند، افراد شروع کردند به ارتباط دادن پرتوها با سرطان. واقعیت اینست که گوشیهای موبایل، کامپیوترها و اجاقهای مایکروویو تنها از امواج رادیویی با فرکانس پایین استفاده میکنند که به ژنهای شما آسیب نمیزنند و موجب سرطان نمیشوند.

بسیاری از مردم نمیدانند که در محیط زندگی ما اشعه های فراوانی وجود دارد ولی سرطانزایی هیچکدام از اینها ثابت نشده است. مردم باید در مناطق با اشعه پرکنی بالا محتاط باشند، مانند اتاقهای پرتو X (بیمارستانها) یا مکانهای صنعتی خاص. معمولا در این نواحی محدودیتهایی اعمال شده و علایم خطر رادیواکتیو نصب شده است.

 

3- باور نادرست: سرطان بيمارى دوران اخير، است.

درست: پزشكان مصر باستان، گزارشاتى در مورد سرطان پستان از خود باقى گذاشته اند (١٥٠٠تا٣٠٠٠ سال پيش از ميلاد مسيح)، در سال ٤٠٠ پيش از ميلاد ، بقراط (حدود٤٦٠تا٣٧٧،قبل ميلاد) پزشك معروف يونانى، كه "قسم نامه پزشكان" از كتاب اخلاق در پزشكى او گرفته شده، تفاوت مابين تومورهاى خوش خيم و بد خيم را دريافته بوده. وی به اتفاق پزشكان يونانى، خوشه هاى توده اى سلول ها را در تومورها مانند پاهاى خرچنگ دید و آن را سرطان يا cancer ناميدند.
اين پزشكان با دانش كالبد شكافى آشنايى نداشته و فقط مى توانستند توده هاى بيرون زده و متورم سلول ها را با چشم مشاهده كنند. اين يك حقيقت علمى است كه سرطان بيماريى است كه از هزاران هزار سال قبل، در بطن انسان اوليه، و يا حتى قبل از آن ، در گونه هاى نخستين آغازيان ها، كه نياكان باستانى بحساب مى آیند، وجود داشته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


منبع:    10Persistent Cancer Myths Debunked, Cancer Research UK

Common Cancer Myths and Misconceptions, National Cancer Institute

مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی


 

««موسسه سرطان نیازمند ایده های نوین (سنین) معرفی اعتقادات نادرست سرطان را وظیفه خود می داند. ما معتقدیم تشخیص باورهای اشتباه و دسترسی به اطلاعات صحیح حق شماست. بیاییم برای اینکه بازیچه دست شایعات و سودجویان نشویم هیچ مطلبی را حداقل در زمینه سرطان بدون منبع موثق نپذیریم.»»