موسسه سنین CNIN Institute

تشخیص سرطان کلیه:

 

در ابتدا شاید با رویت علایم سرطان کلیه مانند درد پهلو، کاهش وزن یا خستگی شدید، یا لمس توده پهلو در معاینه توسط پزشک یا دیدن علایم سرطان کلیه در طی آزمایش برای بیماری دیگری پزشک به سرطان کلیه مشکوک شود. برای تایید تشخیص سرطان کلیه، نیاز به انجام معاینه کامل، شرح حال و آزمایش­ است.

پزشک­ شکم و پهلو را برای توده ­ها معاینه می­ کند، تب و فشارخون را همراه با چیزهای دیگر چک می­ کند. شما همچنین باید به سؤالات مربوط به عادات بهداشتی و سلامتی، بیماری­های قبلی و درمان آن­ها پاسخ دهید.

برای تشخیص پزشک، یک یا تعداد بیشتری از آزمایش­های زیر را درخواست می­کند:

  • آزمایش­ ادرار:

برای چک کردن ادرار یا علایم مشکلات دیگر.

 

  • آزمایش خون:

نشان می‌دهد کلیه‌های شما چگونه کار می‌کند.

 

  • پیلوگرافی داخل وریدی (IVP):

شامل عکس­برداری با اشعه ایکس کلیه ­ها بعد از تزریق یک ماده رنگی است. ماده رنگی داخل دستگاه ادراری حرکت می­کنند و هر توموری را نشان می­دهند.

 

  • سونوگرافی:

از امواج صوتی برای ایجاد یک عکس از کلیه به کار می­رود و می‌تواند به شناسایی اینکه یک تومور جامد است یا پر از مایع کمک کند.

 

  • سی تی اسکن:

با استفاده از اشعه‌ X و کامپیوتر یکسری عکس‌های دقیق از کلیه‌های شما ایجاد می­شود. ممکنست این روش نیاز به تزریق رنگ داشته باشد. سی‌تی‌ اسکن‌ها عملاً جایگزین پیلوگرافی و سونوگرافی بعنوان ابزار تشخیص سرطان کلیه شده‌اند.

 

  • ام آر آی:

با استفاده از آهنرباهای قوی و امواج رادیویی تصاویر دقیقی از بافت نرم بدن ایجاد می­شوند. ممکنست برای ایجاد تصاویر بهتر نیاز به تزریق یک ماده کنتراست داشته باشید.

 

  • آرتریوگرام کلیوی:

این آزمایش برای ارزیابی تامین خونرسانی به تومور استفاده می‌شود. اغلب این تصویربرداری تجویز نمی‌شود، اما ممکن است به تشخیص تومورهای کوچک کمک کند.

 

  • نمونه برداری (بیوپسی) کلیه:

برخلاف بسیاری از سرطان‌های دیگر، ممکنست پزشک بدون انجام نمونه­ برداری اطمینان داشته باشد که سرطان کلیه وجود دارد و تشخیص را بگذارد، اما گاهی اوقات نمونه­ برداری برای تأیید تشخیص انجام می‌شود.

پزشک می‌تواند برای برداشتن یک نمونه از بافت، نمونه ­برداری سوزنی انجام دهد تا در زیر میکروسکوپ برای سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین ممکنست نمونه­ برداری برای نشان دادن درجه سرطان و اینکه چقدر تهاجمی است بکار رود. اغلب جراح براحتی کل تومور را برمی­دارد و سپس نمونه­ ای از بافت آن را مورد آزمایش قرار می­دهد.

 

هنگامیکه پزشک سرطان کلیه را تشخیص می­دهد، ممکنست به آزمایش‌های دیگر نیاز داشته باشید تا بگویید که آیا سرطان کلیه و سایر قسمت‌های بدن گسترش‌ یافته است.

هنگامیکه سرطان از جایی که در ابتدا شروع‌ شده به مکان های دوردست گسترش پیدا کند متاستاتیک شده است (متاستاز داده است). ممکنست نیاز به اسکن سی‌تی‌اسکن یا MRI داشته باشید. اشعه X قفسه سینه می‌تواند نشان دهد آیا سرطان به ریه‌های شما گسترش‌ یافته است. اسکن استخوان می‌تواند نشان دهد آیا در استخوان‌های شما سرطان وجود دارد یا خیر.

 
 

منبع: 2107 American Cancer Society
Minesh Khatri, MD on October 20,2016          WebMD Medical Reference Reviewed by 
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن