موسسه سنین CNIN Institute

تشخیص لنفوم منتل سل (MCL):

 

پزشک معایناتی را انجام می دهد و ممکنست از شما سوالاتی بپرسد:

  • آیا اخیرا کاهش وزن داشته اید؟
  • آیا کمتر از حد معمول گرسنه می شوید؟
  • آیا متوجه تورم در کشاله ران، زیر بغل، گردن یا بخش دیگری از بدن خود شده اید؟
  • آیا احساس خستگی غیر طبیعی می کنید؟

 

پزشک می تواند برای تشخیص لنفوم منتل سل از چند آزمایش استفاده کند:

آزمایش خون:

آزمایش خون می تواند تعداد گلبول های خون شما و همچنین کارکرد کلیه ها و کبد را نشان دهد و مشخص نماید آیا شما پروتئین های خاصی در خون دارید که نشان دهنده ابتلا به لنفوم منتل سل باشد یا خیر.

 

نمونه برداری (بیوپسی) برای تشخیص لنفوم منتل سل:

  • نمونه برداری از غدد لنفاوی:

ممکنست پزشک شما بخواهد نمونه ای از بافت یک گره لنفاوی را بررسی کند. برای انجام این کار، کل گره لنفاوی یا بخشی از آن برداشته می شود. گره های لنفاوی گردن، زیر بغل و کشاله ران نزدیک به پوست شما هستند. دکتر پوست را بی حس می کند. سپس یک برش کوچک روی پوست ایجاد کرده و از گره لنفاوی نمونه برداری می کند. این معمولا یک روش سرپایی است، بدین معنا که شما مجبور نیستید در بیمارستان بستری شوید.

با استفاده از میکروسکوپ، متخصص آسیب شناسی (پاتولوژی) نمونه را بررسی می کند تا ببینید آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. آنها همچنین بافت را به لحاظ تغییرات سلولی و سایر علایمی که به لنفوم منتل سل اشاره دارند، بررسی می کنند.

 

  • نمونه برداری از مغز استخوان:

ممکنست پزشک شما تصمیم بگیرد از مغز استخوان نمونه بگیرد. معمولا نمونه برداری از استخوان لگن انجام می شود تا پزشک بررسی نماید آیا سلول های سرطانی متاستاز یافته اند یا خیر. شما به شکم یا پهلو روی یک میز دراز می کشید و پزشک قسمت مورد نظر را  بی حس می کند. سپس پزشک با استفاده از یک سوزن مقداری از مایع مغز استخوان شما ار خارج می کند. او نمونه را زیر میکروسکوپ نگاه کرده و سلول های سرطانی را بررسی می کند.

 

تصویربرداری برای تشخیص لنفوم منتل سل:

همچنین ممکنست پزشک شما برای بررسی های دقیق تر جهت یافتن تومورهای دیگر در سراسر بدن، روش اسکن (تصویربرداری) را پیشنهاد کند. تصویربرداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سی تی اسکن:

تصویربرداری به وسیله اشعه ایکس قدرتمند انجام می شود و تصاویر دقیقی از درون بدن شما به دست می آید.

 

  • اسکن PET:

این روش تصویربرداری با استفاده از میزان کمی مواد رادیواکتیو به دنبال علایم سرطان می گردد.

 

  • کولونوسکوپی:

در این روش، دکتر شما با قرار دادن یک لوله نازک و شفاف در رکتوم، روده بزرگ شما را بررسی می کند. از آنجا که هنگام کولونوسکوپی شما هوشیار نمی باشید، بنابراین احساس درد نمی کنید. کولون، که روده بزرگ نیز نامیده می شود، یک محلی شایع برای گسترش لنفوم منتل سل می باشد.

این آزمایش ها نه تنها به تشخیص لنفوم منتل سل کمک می کند، بلکه به پزشک اجازه می دهد تا مرحله سرطان را نیز تعیین کند. تعیین مرحله سرطان نشان می دهد که سرطان تا چه حد گسترش یافته و سرعت رشد آن چقدر است.

 
 

منبع: WebMD 2018
مترجم: مریم کریمی، مترجم زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی