موسسه سنین CNIN Institute

پیشگیری از سرطان روده بزرگ (کولورکتال):

 

مقدمه:

احتمالاً بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرطان، یک سبک زندگی سالم بدون سیگار، همراه با ورزش منظم، حفظ وزن سالم و رژیم غذایی با گوشت قرمز کم و مصرف فراوان  سبزی‌ها و میوه‌ها، است.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که آسپرین و سایر داروهای شناخته‌ شده به‌عنوان داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی یا NSAID ها ممکن است به جلوگیری از سرطان کولون کمک کنند. NSAID ها نیز خطر ابتلا به عوارض جدی مانند خونریزی معده، حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند. دوز کم آسپیرین برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ در بزرگ‌سالان 50 تا 69 ساله توصیه می‌شود. قبل از مصرف آسپرین برای جلوگیری از سرطان کولون با پزشک خود صحبت کنید. غربالگری برای سرطان یک گام مهم دیگر است.

بعضی افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ می‌شوند، زیرا این سرطان را به ارث برده‌اند. عدم وجود یک دلیل شناخته‌شده، پیشگیری از سرطان روده بزرگ را دشوار می­کند. تحقیقات نشان می‌دهد که آسپرین ممکن است به جلوگیری از بروز سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز HNPCC یا سندرم لینچ، یک‌ شکل ارثی از بیماری و نیز کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که بدون آمادگی ژنتیکی هستند کمک کند. داروهای دیگر مانند سلکوکسیب و سولین داک، داروهای مورداستفاده برای آرتریت، ممکن است به کاهش عود پولیپ­های خوش­خیم قبل از سرطان کمک کنند. همچنین اعتقاد بر این است که یک رژیم سالم غذایی با مقدار زیادی فیبر، سیگار نکشیدن و ورزش ممکن است به پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند.

 

 • آسپرین و سرطان روده بزرگ:

پیشنهادشده است که آسپرین تقسیم شدن سلول­های سرطانی را متوقف می­کند. علاوه بر این، دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs مانند sulindac و cecloxib) ممکن است اندازه پولیپ در روده بزرگ را کاهش دهند و بنابراین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کم کنند؛ اما این اعتقاد به­خوبی ثابت نشده است و دوز مناسب برای ایجاد این اثر برای کاهش بالقوه خطر هنوز مشخص نشده است.

علاوه بر این، هرکسی نمی‌تواند آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را به علت مشکلات گوارشی، افزایش خطر خونریزی، تداخلات دارویی یا سایر مشکلات پزشکی تحمل کند. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستید، نباید پیش از مشورت با پزشک خود مصرف آسپیرین را شروع کنید.

 

منبع: WebMD Medical Reference Reviewed by Minesh Khatri, MD on October 23, 2017

 
 • رژیم غذایی و ورزش و سرطان روده بزرگ:

کارشناسان توصیه می‌کنند که افرادی که نگران سرطان روده بزرگ هستند باید ورزش کنند و به­درستی غذا بخورند. موسسه ملی سرطان یک رژیم کم‌چربی و فیبر بالا که شامل حداقل پنج وعده میوه و سبزی در روز است را توصیه می‌کند. برای کاهش چربی در رژیم غذایی، می‌توانید عادات غذایی و پخت‌وپز خود را تغییر دهید. منابع عمده چربی عبارت‌اند از گوشت، تخم‌مرغ، محصولات لبنی و روغن‌های مورداستفاده در پخت‌وپز و سس سالاد. برای افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی، بیشتر سبزیجات، میوه‌ها و نان و غلات کامل میل کنید. از گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده اجتناب کنید و چربی‌های سالم از قبیل آن­هایی که حاوی امگا 3 هستند را در رژیم غذایی خود بگنجانید. تغذیه و رژیم غذایی مناسب در کمک به جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها و سرطان­های روده بزرگ مهم است. در مبارزه با این بیماری، دستورالعمل‌های تغذیه شامل کمتر خوردن چربی اشباع و دریافت مواد مغذی بیشتر از مواد غذایی که می‌خورید و نه از مکمل‌ها است.

 

 • چربی رژیم غذایی و سرطان روده بزرگ:

چربی رژیم غذایی گوشت قرمز و گوشت­های فرآوری شده ممکن است موجب فرایند سرطان روده بزرگ شود. مصرف زیاد چربی، مقدار موادی به نام اسیدهای صفراوی که در دستگاه گوارش آزاد می‌شوند را افزایش می­دهد. اسیدهای صفراوی به شکستن چربی­ها کمک می‌کنند. وقتی‌که چربی­ها به روده بزرگ می‌رسند، مقدار زیادی اسیدهای صفراوی ممکن است به اسیدهای ثانویه صفراوی تبدیل شوند که می‌تواند رشد تومور به‌ویژه سلول‌هایی که روده بزرگ را می‌پوشانند را افزایش دهد.

 

 • آنتی‌اکسیدان‌ها و سرطان روده بزرگ:

آنتی‌اکسیدان ماده دیگری است که موردمطالعه قرارگرفته است تا بررسی کنند کجا در مبارزه با سرطان‌های روده بزرگ و سرطان‌های مورداستفاده قرار می­گیرد. آنتی‌اکسیدان‌ها با تقویت دفاع بدن در برابر مواد بالقوه خطرناک به نام رادیکال‌های آزاد کار می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد محصولاتی هستند که از مصرف اکسیژن توسط هر سلول در بدن تولید می­شوند. این مواد به سلول‌های بدن از طریق اکسیداسیون آسیب می‌رسانند، فرآیند مشابهی که به زنگ زدن فلزات منجر می­شود بوی کره را تغییر می­دهند و باعث بوی نا و ترشیدگی می­شود. همچنین نشان داده است که اکسیداسیون باعث بیماری قلبی، آب‌ مروارید، پیری و عفونت می­شود.

سلول‌های بدن یک استراتژی دفاع طبیعی علیه رادیکال‌های آزاد دارند و می‌توانند آسیب‌های ناشی از آن‌ها را تعمیر کنند. بااینحال، آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند سلنیوم و بتا کاروتن، ممکن است به تقویت این حفاظت کمک کنند. بااین‌حال، در آزمایش‌های بالینی، هیچ‌یک از این عوامل نشان ندادند که سرطان را کاهش می‌دهند. مطالعات نشان داده‌اند بهترین راه گرفتن آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد غذایی بجای مصرف مکمل‌ها است. بعضی از نمونه‌های آنتی‌اکسیدان‌ها عبارت‌اند از کاروتن، بتا کاروتن و لوتئین. غذاهایی که منابع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند عبارت‌اند از میوه‌ها، سبزیجات و انواع خاصی از چای.

 

 • اسیدفولیک و سرطان روده بزرگ:

برخی مطالعات نشان می‌دهند که اسیدفولیک ممکن است در مبارزه با سرطان نقش داشته باشد، درحالی‌که برخی دیگر نشان می‌دهند اسیدفولیک خطر بعضی از انواع سرطان را افزایش می‌دهد. مطالعات بیشتری در این موردنیاز است. در حال حاضر شناخته‌شده است که اسیدفولیک در تشکیل سلول‌های جدید و بافت‌ها و همچنین حفظ گلبول‌های قرمز سالم ضروری است. رایج‌ترین منابع اسیدفولیک میوه‌های مرکبات و سبزیجات با برگ سبز تیره به ویژه اسفناج است. درحالی‌که به نظر می‌رسد مزایای بالقوه­ای در مصرف مواد غذایی با اسیدفولیک به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم وجود دارد و مطالعات هیچ منفعت ضد سرطان از مصرف مکمل اسیدفولیک را نشان ندادند. درواقع، برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مکمل اسیدفولیک ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

 

 • کلسیم، ویتامین D و سرطان روده بزرگ:

مطالعات اخیر نشان داده است که این دو ماده ممکن است نه‌تنها استخوان‌ها را تقویت کند، بلکه ممکن است به مبارزه با سرطان روده بزرگ نیز کمک کنند. منابع خوب کلسیم عبارت‌اند از: شیر، پنیر، ماست، سالمون، ساردین­ها و سبزیجات با برگ­های سبز تیره مانند گل‌ کلم، خردل و کولارد سبز. منابع ویتامین D عبارت‌اند از سالمون، ساردین، شیر گاو تقویت‌ شده، زرده تخم‌ مرغ و جگر­های مرغ و خورشید را فراموش نکنید. 20 دقیقه قبل از ساعت 10 صبح و 20 دقیقه بعد از 3 بعدازظهر، بهترین منبع ویتامین D است.

 

 • فیبرها و سرطان روده بزرگ:

به نظر می‌رسد فیبر یک سلاح قدرتمند علیه سرطان است. اگرچه تحقیقات متناقضی در مورد اینکه آیا فیبر دارای اثرات محافظتی علیه سرطان روده بزرگ است یا نه، شواهدی وجود دارد که مصرف فیبر باعث بهبود سلامت کلی می­شود. منابع خوب فیبر عبارت‌اند از: غلات کامل و نان­ها، آلو، توت، لوبیا قرمز و سایر حبوبات، میوه‌های تازه و سبزیجات و برنج قهوه‌ای.

اگرچه بهترین منبع فیبر مورد نیاز، غذا است، مکمل‌های فیبر مانند psyllium و methylcellulose هم منبع دیگری هستند. برای جلوگیری از گرفتگی و گاز معده، مصرف فیبر را به آهستگی افزایش دهید. همچنین نوشیدن مایعات به‌اندازه کافی ضروری است.

 

 • فیتوکمیکال ها و سرطان روده بزرگ:

بتازگی کشف‌شده است که Phytochemicals در مبارزه با سرطان مفید هستند، Phytochemicals مواد غیرمغذی مانند فلاونوئیدها، پلی فنل­ها و ترپن­ها هستند که در انواع غذاهای گیاهی ازجمله گوجه‌ فرنگی، مرکبات، توت، فلفل، هویج، کلم برکلی، کلم و سویا وجود دارد.

 

راهنمای تغذیه سالم برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ:

شما می‌توانید با تکیه‌ بر یک رژیم غذایی سالم و رعایت دستورالعمل انجمن سرطان آمریکا، با سرطان مبارزه کنید. این دستورالعمل عبارتست از:

بیشتر غذایی که می­خورید را از منابع گیاهی تأمین کنید.

 • هر وقت که می­توانید از دانه­ های کامل به­ جای دانه­ های تصفیه‌ شده تغذیه کنید.
 • مصرف گوشت­های قرمز و فرآوری شده را محدود کنید.
 • ازنظر فیزیکی فعال باشید؛ خود را به وزن سالم برسانید و آن را حفظ کنید.
 • مصرف نوشیدنی­های الکلی را محدود کنید.
 
 

منبع: WebMD Medical Reference Reviewed by Melinda Ratini, DO, MS on June 22, 2016
مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن