موسسه سنین CNIN Institute

تغذیه سالم و پیشگیری از سرطان مجدد


 

مقدمه:

اگر شما و يا يكى از بستگان شما، در حال پيگيرى و معالجه سرطان است، بدانيد كه تغذيه صحيح داراى نقش مهمى در درمان سرطان مى باشد. خوردن غذاهاى سالم و مقوى، قبل، در حين و پس از انجام درمان، سلامت بخش و نيرو زا بوده و حس بهترى را در شما ايجاد مى نمايند. انجمن سرطان امريكا، اين راهنما را آماده كرده تا كمكى باشد براى شما و يا نزديكان شما، كه در چالش با عوارض جانبی درمان (كه ممكنست بر چگونگى تغذيه اثر گذارد)، موفق تر عمل نماييد.

همه افراد با اثرات بد تغذيه روبرو نمى شوند، اما اين راهنما ممكن است براى عده اى مفيد فايده قرار بگيرد. شما مى توانيد آن قسمتى را كه در مورد آن سوال داريد، در اين راهنما جستجو كرده و پاسخ سوال خود را بيابيد. اطلاعات اين راهنما به معناى جايگزين كردن آن با دستورات پزشك شما نيست. هر پرسشى را بايد با يك متخصص تغذيه در ميان بگذاريد كه بهترين منبع اطلاعات در مورد نوع تغذيه شما مى تواند باشد. سوالات خود را يادداشت كنيد و در هنگام ملاقات با متخصص تغذيه، از وى بخواهيد كه آن ها را كاملاً براى شما توضيح دهد.

 

تغذيه و فعاليت ورزشى حين و پس از درمان سرطان، سوالات همگانى:

راهنماى تغذيه و ورزش در سايت زير، به راحتى ومجانى در دسترس همگان است:

Http ://onlinelibrary.willy.com/dai/10.3322/caac.21142/abstract

اغلب نجات يافتگان از سرطان، به دنبال اطلاعاتى، در مورد چگونگى غذاها و يا ورزش هاى مفيد، يا اثرات مكمل ها به منظور افزايش كيفيت زندگى و حيات طولانى تر مى باشند. هيچ تحقيقى حاوى كلام آخر در هيچ موضوعى نيست و فقط بر اساس يك مطالعه، نبايد يك رژيم غذايى يا برنامه تحرك فيزيكى را تغيير داده و يا تعيين نمود. سوالاتى كه در پى مى آيد تقريباً در بر گيرنده تمامى پرسش هايى است كه در موضوع تغذيه و ورزش از طرف نجات يافتگان از سرطان پرسيده میشود. به ياد داشته باشيد كه يك نجات يافته، هنوز به عنوان كسى كه سرطان داشته شناخته مى شود، حتى اگر دوره درمان وى به پايان رسيده و يا نرسيده باشد.

 

گوشت ها و سرطان:

  • آيا بايد از گوشت اجتناب كنم؟

در مطالعات و تحقيقاتى كه انجام شده، ارتباطى ما بين خوردن مقادير زياد از گوشت قرمز و همچنين محصولات گوشتى آماده مصرف شده، مانند بيكن، هات داگ، اغذيه آماده، سوسيس ها، ... و افزايش ريسك سرطان هاى كولوركتال، معده و پروستات پيدا کرده اند. بعضى تحقيقات نشان از اثرات سرخ كردن، يا برشته نمودن (كباب) گوشت ها در دماى بالا بر ايجاد مواد شيميايى سرطانزا دارند، مخصوصاً گوشت هاى چرب و يا مرغ با پوست، به اين دليل، انجمن سرطان امريكا پيشنهاد مى دهد كه تا مى توانيد از مصرف گوشت هاى فراوری شده اجتناب نماييد و پختن و كباب كردن را در حرارت بالا انجام ندهيد. نجات يافتگان از سرطان نيز بايد اين مطلب را مدّ نظر قرار بدهند. هنوز هيچ تحقيقى در مورد اثرات اين گوشت ها در بازگشت سرطان و يا افزوده شدن سرعت رشد تومور، انجام نگرفته است.

 

قند ها و سرطان:

  • آيا قند و شكر سلول سرطانى را تغذيه مى كنند؟

خوردن قند و شكر تاثير مستقيمى بر ريسك گرفتن سرطان، يا بد تر كردن آن ندارد، اما كالرى زيادى كه توليد مى كند، به همراه نوشيدنى هاى شيرين شده با قند ها، موجبات افزايش وزن را فراهم آورده كه مى دانيم بر پيامد هاى پس از درمان سرطان، اثرات بدی دارد. چندين نوع قند وجود دارند، مثل: عسل، شكر خام، شكر قهوه اى، شربت ذرّت و ملاس ها (چغندر). بسيارى از آب ميوه هاى صنعتى حاوى شكر بوده و از ميزان كمى از ريزمغذى ها برخوردار هستند، و با ايجاد سيرى، جاى غذاهاى مفيد تر از نظر تامين انرژى و مواد حياتى را پر مى كنند، واز اين نظر بايستى از آن ها اجتناب نمود.

 

آب و سایر مايعات و سرطان:

  • چه ميزان آب يا ساير مايعات باید در طول روز نوشيده شود؟

علایمى مانند خستگى و كوفتگى، گيجى و منگى، دهان خشك، مزه بد دهان، تهوّع، ... ممكنست بر اثر كم آبى و پيامدهاى بى آبى بدن باشند. براى اجتناب از اين مشكلات، درمان شدگان و بازماندگان از سرطان، بايد ميزان زيادى از مايعات را بنوشند، خصوصاً اگر مايعات بدن بر اثر پيامد هاى درمان همچون، اسهال و استفراغ، از دست برود.

مردان سالم، ٣/٧ ليتر، و زنان سالم به ميزان ٢/٧ ليتر آب در شبانه روز، نياز دارند، مقدارى از اين احتياج به آب، از غذاها تامين مى گردد. اگر شما مشكلاتى در نوشيدن مايعات و يا بلع آن ها داريد و يا، به علتى مايعات بدن خود را از دست مى دهيد، دچار كمبود آب مى شويد، كه خطر آفرين است. با پزشك معالج خود و يا تيم درمانى سرطان صحبت كنيد، ممكنست نياز باشد، از طريق وريدى (IV) و با سرم هاى مناسب تزريق، مايعات ضرورى را به شما، برسانند.

 

منبع: American Cancer Society 2107
مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی