موسسه سنین CNIN Institute

درمان سرطان کلیه:

 

چه پزشکانی "سرطان کلیه" را درمان می کنند؟

ممکنست شما بسته به مرحله سرطان کلیه و گزینه های درمانتان پزشکان مختلفی را در تیم درمان خود داشته باشید. این پزشکان می توانند تخصص های زیر را داشته باشند:

 • جراح کلیه و مجاری ادرار (یورولوژیست): پزشکی که بیماریهای دستگاه ادراری تناسلی را با جراحی درمان می کند.
 • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشکی که سرطان کلیه را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان درمان می کند و کل برنامه درمان را طرح ریزی می کند.
 • متخصص رادیوتراپی آنکولوژی: پزشکی که سرطان کلیه را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست شما سایر تخصص ها را نیز در تیم درمان سرطان خود ببینید، مانند: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

با تایید تشخیص سرطان کلیه و تعیین مرحله پیشرفت آن، شما می توانید با کمک پزشکتان برای درمان برنامه ریزی کنید. ممکنست شما بخواهید برای آگاهی از تصمیمی که برای شما گرفته شده است اطلاعات بیشتری جمع کنید. ممکنست پزشکتان شما را به پزشکان دیگری نظیر متخصص یورولوژی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی، متخصص پرتو درمانی، یا جراح ارجاع دهد. قبل از شروع درمان بسیاری افراد دوست دارند برای تشخیص و درمان سرطان کلیه، نظر پزشک دیگری را نیز بدانند.

سرطان کلیه از سرطانهایی است که پسرفت و بهبودی خودبخود در آن دیده می شود. بروز سرطان کلیه در جامعه پایین است (تقریبا 0/5 %).

چند درمان استاندارد برای سرطان کلیه وجود دارد اما اغلب موارد جراحی اولین قدم است. حتی اگر جراح کل تومور را خارج کند، ممکنست پزشک شما برای کشتن هر گونه سلول باقیمانده سرطانی غیر قابل رویت یک درمان اضافه را پیشنهاد دهد.

 

 • جراحی سرطان کلیه:

نوع جراحی کلیه بستگی دارد به میزان پیشرفت سرطان:

 • نفرکتومی رادیکال:

کلیه، غده آدرنال و بافت اطراف و (اغلب) غدد لنفاوی اطراف برداشته میشود. این شایعترین جراحی برای سرطان کلیه است و می تواند از طریق برشی کوچک با لاپاراسکوپ انجام شود.

 • نفرکتومی ساده:

تنها کلیه برداشته می شود.

 • نفرکتومی پارشیال:

بخش سرطانی کلیه و مقداری بافت اطراف آن برداشته میشود. این عمل برای بیماران با تومورهای کوچکتر (کمتر از 4 سانتیمتر) یا در بیمارانی که نفرکتومی رادیکال ممکنست به کلیه آسیب بزند انجام میشود. شما میتوانید تنها با فعالیت بخشی از یک کلیه (تا زمانیکه کار میکند) زنده بمانید. اگر جراح هر دو کلیه را بر دارد یا هر دو کلیه کار نکند، شما به ماشینی نیاز دارید که خون شما را پاک نماید (دیالیز) یا اینکه کلیه جدید بگیرید (پیوند کلیه). اگر سرطان تنها در یک کلیه شما باشد و کلیه پیوندی در دسترس باشد، پیوند امکان پذیر است.

 

اگر جراح نتواند سرطان کلیه شما را بردارد، ممکنست پزشک شما برای کمک به تخریب تومور موارد زیر را پیشنهاد دهد:

 • کرایو تراپی: از سرمای شدید برای کشتن سلول های توموری استفاده می شود. 
 • پاکسازی با رادیوفرکونسی: با امواج رادیویی با انرژی بالا تومور را می سوزانند.
 • آمبولیزاسیون شریانی: با تزریق ماده ای بدرون شریان کلیه جریان خون ورودی تومور مسدود می شود. با این عمل ممکنست تومور قبل از جراحی کوچک شود.

 

 • درمان بیولوژیک سرطان کلیه:

در این درمان از سیستم ایمنی برای مبارزه با سرطان استفاده میشود و در آن دفاع های طبیعی بدن تقویت، هدایت یا بازسازی میشود. مواد اولیه لازم برای درمانهای بیولوژیک توسط بدن شما یا در آزمایشگاه ساخته میشود. نمونه های درمان بیولوژیک برای سرطان متاستاتیک کلیه عبارتند از اینترفرون آلفا یا اینترلوکین 2. ایمونوتراپی های جدید زیادی برای استفاده در درمان سرطان کلیه مطالعه شده اند.

 

 • تارگت تراپی سرطان کلیه:

در این درمان از داروها یا سایر مواد (که سمیت کمتری برای سلولهای نرمال دارند) برای کشف و هدف گیری سلولهای سرطانی استفاده میشود.

یک نوع تارگت تراپی داروهای آنتی آنژیوژنیک هستند. این داروها مانع رگ سازی و تغذیه تومور می شوند و موجب چروکیده شدن یا توقف رشد تومور میشوند.

یک نوع تارگت تراپی دیگر مهار کننده تیروزین کیناز یا مهار کننده مولتی کیناز است. اینها داروهای خوراکی هستند که یک مسیر آنزیمی منتج به رشد سلول را مهار می کنند.

نوع سوم تارگت تراپی مهارکننده m-TOR است. دو نمونه از این داروها در دسترس هستند، یکی خوراکی و دیگری تزریقی. این داروها مسیری که به سلولهای سرطانی کمک میکند از طریق رگ خونی رشد کنند را مسدود می کنند. هر کدام از این داروها جایگاه منحصر بفردی در درمان سرطان کلیه پیشرفته دارند.

 

 • پرتودرمانی سرطان کلیه:

اغلب برای برطرف کردن علایم سرطان کلیه یا در بیمارانی که قابل جراحی نیستند، استفاده می شود. این درمان از پرتو ایکس با انرژی بالا یا سایر انواع پرتودرمانی برای کشتن سلولهای سرطانی یا توقف رشد آنها استفاده می کند. در پرتودرمانی خارجی، پرتو توسط ماشینی خارج از بدن به سرطان تابانده می شود.

 

 • شیمی درمانی سرطان کلیه:

این درمان از داروها برای کشتن سلولهای سرطانی یا متوقف نمودن تکثیر آنها استفاده می کند. در سرطان کلیه نسبت به سایر سرطانها تاثیر کمتری دارد. شیمی درمانی اغلب برای نوع خاصی از سرطان کلیه که سلولها دوکی هستند (نوع سارکوماتوئید) استفاده می شود.

 
 

منبع: 2107 American Cancer Society
        WebMD Medical Reference Reviewed by Minesh Khatri, MD on October 20, 2016
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن

««اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»