موسسه سنین CNIN Institute

درمان سرطان معده:

 

چه پزشکانی "سرطان معده" را درمان می کنند؟

بسته به مرحله سرطان معده (گستردگى، مكان و شدت)، ممكنست چندين پزشك متخصص با هماهنگى يكديگر، در يك تیم درمانى، به تصميم گيرى براى انتخاب گزينه هاى درمانى مشغول باشند. مثلاً:

  • متخصص جراحی عمومی: پزشک متخصص درمان بیماریهای معده با جراحی.
  • فلوشیپ جراحی سرطان: پزشک متخصص جراحی عمومی که دوره تکمیلی (فلوشیپ) جراحی سرطان را طی کرده و سرطان های معده را با جراحی و درآوردن بافت سرطانی درمان می کند.
  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصص درمان سرطان با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان و کل برنامه درمان را طرح ریزی می کند.
  • فوق تخصص گوارش: پزشک فوق تخصص تشخیص بیماریهای دستگاه گوارش و معده و درمان آن بیماریها با دارو.
  • متخصص رادیوتراپی آنکولوژی: پزشک متخصص درمان سرطان با پرتودرمانی.

ممکنست شما سایر تخصص ها را نیز در تیم درمان سرطان خود ببینید، مانند: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

بسیاری از درمان ها می توانند بر علیه سرطان معده استفاده شوند. نوع درمانی که شما و پزشکتان انتخاب می کنید بستگی دارد به مدت زمانی که بیماری را داشته اید و میزان گشترش آن در بدن (مرحله سرطان).

 

درمان های اصلی سرطان معده عبارتند از:

جراحی، شیمی درمانی، تارگت تراپی، پرتو درمانی، ایمونوتراپی.

بهترین درمان اغلب دو یا بیشتر این موارد را بصورت ترکیبی به کار می گیرد. شما باید فواید درمان را با عوارض آن موازنه کنید. گزینه های درمانی شما به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. مکان و مرحله ی پیشرفت سرطان خیلی مهم است. در انتخاب برنامه درمانی همچنین سن، سلامت عمومی و تمایلات شخصی شما دخیل است.

 

  • جراحی سرطان معده:

پزشک شما ممکن است بخشی از معده یا سایر بافتهای مجاور آن که حاوی سلولهای سرطانی هستند را بردارد. جراحی تومور را بر می دارد و از انتشار آن به سایر قسمت های بدنتان جلوگیری می کند. اگر بیماری شما در مرحله پیشرفته تری باشد ممکن است نیاز باشد که کل معده شما خارج شود.

برخی تومورها می تواند مانع از ورود یا خروج غذا به معده شوند در این موارد ممکن است شما نیاز به استنت داشته باشید (وسیله ای که راه ها را باز نگه می دارد).

 

  • شیمی درمانی سرطان معده:

داروها سلول های سرطانی شما را می کشد یا از رشد آنها جلوگیری می کند. شما می توانید آنها را به صورت قرص یا تزریقی در درمانگاه دریافت کنید. دوره شیمی درمانی معمولاً چند هفته طول می کشد. دارو ها می تواند باعث عوارض شوند اما پزشک می تواند به شما کمک کند که با روش هایی این عوارض را کاهش دهید.

 

  • پرتو درمانی سرطان معده:

امواج یا ذرات پرانرژی می تواند سلول های سرطانی را بکشد یا تومورها را کوچک کند. ممکنست پزشک شما از ماشین پرتوx  یا سایر ماشین ها برای پرتوتابی به نقطه ای که تومور قرار دارد استفاده کند.

 

  • شیمی-پرتودرمانی (کمورادیاسیون) سرطان معده:

پزشک شما ممکنست از ترکیب شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده کند تا تومور شما را قبل از جراحی کوچک کند.

 

  • تارگت تراپی سرطان معده:

این داروهای جدید متفاوت هستند زیرا تنها برعلیه سلول های سرطانی می جنگند. سایر درمان ها مانند شیمی و پرتو درمانی سلول های سالم مجاور سلول های سرطانی را نیز می کشند. در نتیجه تارگت تراپی نسبت به سایر درمان ها عوارض کمتری دارد.

 

بعد از تشخیص و مرحله بندی سرطان معده، شما و پزشکتان برای تعیین برنامه درمانی خیلی باید فکر کنید. ممکن است شما احساس کنید که باید سریع تصمیم بگیرید اما مهم است که به خودتان زمان دهید تا اطلاعاتی را که بدست آورده اید درک کنید. از تیم سرطان سوالات خود را بپرسید.

 

درمان سرطان معده بر اساس نوع و مرحله بیماری:

درمان سرطان معده بستگی دارد به جایی از معده که سرطان از آنجا بر می خیزد و میزان گسترش آن. سرطان معده می تواند به روشهای مختلفی رشد کند و گسترش یابد. این سرطان میتواند از دیواره معده بگذرد و به ارگانهای مجاور دست اندازی نماید. همچنین میتواند به رگهای لنفی و غدد لنفاوی مجاور (ساختمان های لوبیایی شکل که به مبارزه با عفونت می پردازند) کشیده شود. معده شبکه ای غنی از رگها و غدد لنفاوی را دارد. با پیشرفته تر شدن سرطان معده سلولهای سرطانی از طریق جریان خون سفر میکنند و به اعضایی مانند کبد، ریه و استخوان ها متاستاز می دهند که درمان سخت تر می شود.

 

درمان مرحله 0 سرطان معده:

چون در این مرحله سرطان محدود به لایه داخلی معده است و به لایه های عمقی تر نفوذ نکرده است میتواند با جراحی تنها درمان شود. هیچ گونه شیمی درمانی یا پرتو درمانی ای نیاز ندارد. جراحی خارج سازی بخشی از معده (گاسترکتومی ساب توتال) یا گاسترکتومی کامل (خارج سازی کل معده درمان اصلی این کنسر ها است) انجام می شود و غدد لنفاوی مجاور نیز خارج می شوند.

برخی از stage 0 های کوچک میتوانند با اندوسکوپی خارج شوند. در این عمل سرطان بوسیله اندوسکوپ وارد شده از طریق دهان، خارج می شود. این روش بیشتر در ژاپن استفاده می شود، جاییکه سرطان معده طی غربالگری، بطور زود هنگام تشخیص داده می شود. کشف زودهنگام سرطان معده در امریکا ناشایع است، بنابراین این روش در امریکا خیلی استفاده نمی شود. اگر انجام شود باید در مرکز سرطانی انجام شود که تجربه بالایی با این تکنیک دارند.

 

درمان مرحله I سرطان معده:

IA: این افراد با گاسترکتومی کامل یا نسبی درمان می شوند. غدد لنفاوی مجاور نیز خارج می شوند. رزکشن اندوسکوپی ممکنست ندرتا در Stage IA بکار رود. پس از جراحی درمان بیشتری نیاز نیست.

 

IB: درمان اصلی این stage از سرطان معده جراحی است (گاسترکتومی کامل یا نسبی). شیمی درمانی (شیمی) یا شیمی-پرتو درمانی (شیمی بعلاوه پرتودرمانی) ممکنست قبل از جراحی داده شود تا سرطان را کوچک نماید و خارج سازی آنرا تسهیل کند.

پس از جراحی، گاهی بیمارانی که غدد لنفاوی آنها هیچ علامتی از انتشار سرطان ندارد بدون درمان بیشتر تحت نظر قرار می گیرند. اما اغلب پزشکان پس از جراحی توصیه به درمان با شیمی-پرتو درمانی یا شیمی درمانی تنها میکنند. بخصوص اگر بیمار یکی از اینها را قبل از جراحی نگرفته باشد. بیمارانی که قبل از جراحی با شیمی درمانی درمان شده اند ممکنست از همان شیمی (بدون پرتو) نیز بعد از جراحی بگیرند.

اگر سرطان در غدد لنفاوی کشف شود، درمان با شیمی-پرتو درمانی، شیمی تنها یا اغلب ترکیبی از اینها بکار می رود.

اگر بیمار خیلی ضعیف شده باشد (در اثر بیماریهای دیگر) که نتواند جراحی را تحمل نماید، ممکنست اگر بتواند تحمل کند با شیمی-پرتو درمانی درمان شود. سایر گزینه ها شیمی درمانی یا پرتو درمانی تنها است.

 

     :سرطان معده II درمان مرحله

درمان اصلی stage II سرطان معده جراحی برای خارج سازی تمام یا بخشی از معده، امنتوم و غدد لنفاوی مجاور است. قبل از جراحی بسیاری از بیماران با شیمی درمانی یا شیمی-پرتو درمانی درمان می شوند تا سرطان کوچک شود و راحتتر قابل درآوردن باشد. ممکنست درمان پس از جراحی شامل شیمی تنها یا شیمی-پرتو درمانی باشد.

اگر فردی بسیار بیمار باشد (در اثر بیماریهای دیگر) که نتواند جراحی را تحمل نماید، ممکنست در صورت تحمل با شیمی-پرتو درمانی درمان شود. سایر گزینه ها شامل پرتو درمانی یا شیمی درمانی تنها است.

 

درمان مرحله III سرطان معده:

جراحی درمان اصلی بیماران این stage از بیماری است (مگر اینکه بیمار شرایطی داشته باشد که بسیار ناتوان شده باشد). ممکنست برخی بیماران با جراحی شفا یابند (در کنار سایر درمانها). برای سایر افراد ممکنست جراحی بتواند به کنترل سرطان یا بهبود علایم کمک نماید.

برخی افراد ممکنست قبل از جراحی، شیمی یا شیمی-پرتو درمانی بگیرند تا سرطان کوچک شود و راحتتر قابل برداشتن باشد. بیمارانی که قبل از جراحی شیمی می شوند احتمالا بعد از آن هم شیمی میشوند. آنهاییکه قبل از جراحی شیمی نمی شوند و آنهاییکه بعد از جراحی تومور باقیمانده دارند، معمولا بعد از جراحی، شیمی-پرتو درمانی (کمو رادیاسیون) میگیرند. اگر فردی بسیار بیمار باشد (در اثر بیماریهای دیگر) که نتواند جراحی را تحمل نماید، ممکنست در صورت تحمل با شیمی-پرتو درمانی یا شیمی تنها درمان شود. سایر گزینه ها عبارتند از پرتو درمانی یا شیمی درمانی تنها.

 

 :سرطان معده IV درمان مرحله

چون سرطان معده در مرحله 4 به اعضای دوردست اتشار یافته است، شفا معمولا ممکن نیست. اما درمان اغلب میتواند به کنترل سرطان کمک نماید و علایم را بهبود بخشد. این ممکنست شامل جراحی، مانند ایجاد مسیر فرعی عبور غذا در کنار معده (بایپس)  یا حتی گاسترکتومی نیمه کامل باشد تا از انسداد معده و/یا روده جلوگیری شود یا خونریزی کنترل شود.

در برخی موارد با ساتع نمودن لیزر از دهانه آندوسکوپ (لوله طویل قابل انعطاف رد شده از دهان) میتوان اغلب تومور را تخریب کرد و بدون جراحی انسداد را برطرف نمود. اگر لازم باشد، ممکنست یک استنت (لوله فلزی توخالی) جاییکه معده و روده باریک تلاقی میکنند کار گذاشته شود.

شیمی و/یا پرتو درمانی اغلب میتواند به جمع شدن سرطان و بهبود برخی علایم  و نیز زندگی طولانی تر کمک کند اما معمولا انتظار نمی رود منجر به شفای سرطان شود. اغلب ترکیبی از داروهای شیمی درمانی بکار می رود اما بهترین ترکیب مشخص نیست.

تارگت تراپی همچنین می تواند در درمان سرطان معده پیشرفته کمک کننده باشد.

تراستوزوماب (هرسپتین) میتواند برای بیماران HER2 مثبت بکار رود.

راموسیروماب هم ممکنست یک گزینه باشد. می تواند تنهایی یا با شیمی درمانی داده شود.

پمبرولیزوماب (کیترودا) داروی ایمونوتراپی است که میتواند یک گزینه درمانی باشد.

چون این سرطان درمان سختی دارد، درمانهای جدید در حال تست شدن در کارآزمایی های بالینی هستند و ممکنست به برخی بیماران سود برسانند.

حتی اگر درمان سرطان را تخریب یا جمع نکند، راه هایی برای کاهش درد و علایم بیماری وجود دارد. بیمار باید با تیم مراقبت سرطان در مورد هر گونه علایم یا درد خود صحبت کند تا بطور موثر درمان شود.

تغذیه نگرانی دیگر بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان معده است. از مشاوره تغذیه گرفته تا کارگذاری لوله درون روده باریک برای کمک به تغذیه بیمار میتواند مفید باشد.

 

درمان عود سرطان معده:

اگر پس از درمان اولیه سرطان برگردد عود سرطان نامیده می شود. گزینه های درمانی در موارد عود مشابه سرطان مرحله 4 است. اما همچنین بستگی دارد به مکان عود سرطان، درمانهایی که بیمار تا کنون گرفته و سلامت عمومی بیمار.

 

تصمیم گیری درمان سرطان معده:

مهم است قبل از شروع درمان هدف از درمان را بدانید که آیا قرار است شفا پیدا کنید یا سرطان تحت کنترل درآید یا  تنها علائم بهبود یابند. اگر هدف از درمان شفا باشد شما همچنین برای کاهش علائم و عوارض دارو می گیرید اما اگر شفا ممکن نباشد درمان به سمت کنترل سرطان تا حداکثر زمان ممکن و کاهش علائمی مانند درد، خونریزی یا مشکل در خوردن می رود. اگر زمان اجازه دهد ممکنست شما بخواهید نظر پزشک دیگری راهم درمورد درمانتان بدانید. این نظر دوم می تواند اطلاعات بیشتری به شما بدهد و احساس راحتی بیشتری درباره درمان انتخاب شده داشته باشید.

 

شرکت در یک کارآزمایی بالینی سرطان معده:

کارآزمایی بالینی تحقیقی است که بدقت کنترل میشود تا از نزدیک درمان ها یا پروسژورهای امید بخش جدید بررسی شوند. در برخی موارد تنها راه دسترسی به درمانهای جدید تر کارآزمایی های بالینی هستند. همچنین برای پزشکان اینها بهترین راه یادگیری روشهای جدید درمان سرطان هستند. اما هنوز اینها برای همه مناسب نیستند.

اگر شما میخواهید در مورد کارآزمایی های بالینی مناسبی که ممکنست برای شما مناسب باشد بدانید، از پزشکتان بپرسید که کارآزمایی بالینی مناسب شما چیست و آیا در بینارستان یا کلینیک شما این کارآزمایی ها انجام میشود یا خیر.

 

روشهای تکمیلی و کمکی را نیز در نظر داشته باشید:

ممکنست شما در مورد روشهای تکمیلی و کمکی یا جایگزین شنیده باشید. این روشها میتواند شامل ویتامین ها، گیاهان، رژیم های خاص یا سایر روشهای مانند طب سوزنی یا ماساژ باشد.

روشهای تکمیلی: روشهایی هستند که در کنار مراقبتهای پزشکی منظم شما بکار میرود.

درمانهای جایگزین: بجای درمان مد نظر پزشک داده می شود. اگرچه برخی از این روشها ممکنست در کاهش علایم یا داشتن احساسی بهتر، موثر باشد اما کارآیی  بسیاری از اینها ثابت نشده است. برخی حتی خطر ناک هستند.

حتما در مورد روشی که میخواهید استفاده کنید با تیم سرطان خود صحبت کنید. آنها میتوانند به شما کمک کنند تا آنچه در مورد دانسته ها یا ندانسته های این روش وجود دارد را بدانید و تصمیم آگاهانه ای بگیرید.

 

دریافت کمک برای درمان سرطان معده:

تیم درمان سرطان شما اولین منبع اطلاعات شما و حمایت از شما است، اما منابع دیگری برای کمک به شما نیز وجود دارد. خدمات حمایتی بیمارستان یا درمانگاه در مراقبت از شما نقش مهمی دارند.

این گروه شامل پرستار یا مددکاران اجتماعی، حامیان مالی، متخصصین تغذیه، بازتوانی و معنویت درمانی می باشد.

 

انتخاب قطع درمان یا عدم شروع درمان سرطان معده:

برای برخی افراد زمانیکه درمان امتحان شده و دیگر سرطان را کنترل نمی کند زمان مناسبی است که فواید و مضررات درمان جدید برای تجویز بررسی شود. چه شما درمان را ادامه بدهید یا نه هنوز کارهایی وجود دارد که با انجام آن می توانید کیفیت زندگی خود را حفظ کنید یا ارتقاء دهید.

برخی افراد بخصوص در زمان سرطان پیشرفته ممکن است اصلاً نخواهند درمان شوند. دلائل بسیاری وجود دارد که شما تصمیم به عدم دریافت درمان سرطان بگیرید. اما مهم است که با پزشک خود قبل از این تصمیم گیری صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که حتی اگر تصمیم به عدم درمان بگیرید هنوز می توانید برای درد یا سایر علائم مراقبت های حمایتی دریافت کنید.

 

بعد از درمان سرطان معده:

تغذیه:

درست خوردن ممکن است برای هرکسی دشوار باشد و این سختگیری ممکن است حین درمان سرطان تشدید شود. این بخصوص برای هر سرطانی که دستگاه گوارش را درگیر میکند (مانند سرطان معده) می تواند صدق کند. سرطان یا درمان آن می تواند نحوه ی غذا خوردن یا جذب مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد. تهوع، حین و بعد از برخی درمان ها یک مشکل است و شما ممکنست اشتها و مقداری از وزن خود را از دست بدهید. اگر در حال کاهش وزن هستید یا مشکل در خوردن دارید چیزهایی را بخورید که می توانید وهر زمان که اشتها دارید. ممکن است تا زمانی که احساس بهبودی پیدا میکنید خوردن وعده های کوچک هر دو / سه ساعت به شما کمک کند. اکنون زمانی نیست که بخواهید رژیم خود را محدود کنید بخاطر داشته باشید که این مشکلات معمولاً به مرور زمان بهتر می شود. ممکنست تیم سرطان شما را به متخصص تغذیه ارجاع دهد. او می تواند به شما ایده هایی بدهد که با بعضی از عوارض درمانتان مبارزه کنید.

اگر تمام یا بخشی از معده شما خارج شده است، ممکن است نیاز باشد که وعده های غذایی کوچک و با دفعات زیاد استفاده کنید. ممکنست پزشک یا متخصص تغذیه به شما پیشنهاد دهد برای مدتی بعد از غذا خوردن ایستاده بمانید. تیم سلامت شما می تواند کمک کند رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

برخی بیماران مبتلا به سرطان معده بعد از غذا خوردن مشکلات تهوع، اسهال، تعریق و گرگرفتگی دارند، که به آن سندرم دامپینگ می گویند. وقتی که بخشی از معده یا تمام آن خارج شده است غذای بلعیده شده به سرعت به سمت روده ها می رود و موجب بروز این علائم بعد از خوردن می شود. این علائم اغلب و به مرور زمان بهتر می شود.

برخی افراد ممکن است برای اطمینال از دریافت مواد مغذی و کافی نیاز به مکمل های تغذیه ای داشته باشند. برخی افراد ممکن است حتی نیاز به لوله ی غذا داشته باشند که به آن ژژنوستومی (لوله j) می گویند و در روده باریک کار گذاشته می شود. این لوله با یک عمل جراحی سبک از طریق یک سوراخ کوچک در پوست روی شکم تعبیه می شود. لوله ی J اجازه می دهد مواد مغذی مایع مستقیماً وارد روده ی باریک شود و از کاهش وزن جلوگیری کند و تغذیه را بهبود بخشد. گاهی هم لوله در قسمت پایینی معده کار گذاشته می شود که به آن لوله معده (گاستروستومی یا لوله G) می گویند.

 

راههای کاهش ریسک پیشرفت یا عود سرطان معده:

اگر شما سرطان معده دارید (یا داشته اید)، ممکنست بخواهید بدانید که آیا چیزهایی وجود دارد که ریسک  رشد یا عود سرطان شما را پایین بیاورد مانند ورزش، رژیم خاص غذایی یا مکمل های غذایی. متاسفانه، روشن نیست که آیا چیزی وجود دارد که بتواند در این زمینه به شما کمک نماید.

خوردن رژیمی غنی از میوه و سبزیجات و داشتن وزن سالم با ریسک پایین تر سرطان معده همراه است اما ما نمیدانیم که آیا این تغییرات ریسک پیشرفت یا عود سرطان را تحت تاثیر قرار می دهد یا نه. با اینحال ما میدانیم که اینها میتواند اثرات مثبتی روی سلامتی شما داشته باشد و فراتر از ریسک سرطان شما موثر باشند.

استفاده از تنباکو واضحا با سرطان معده مرتبط است، بنابراین سیگار نکشیدن میتواند ریسک شما را کاهش دهد. ما قطعا نمی دانیم که آیا این کمک کننده است، اما ما میدانیم که این میتواند کمک کند تا اشتهای شما و سلامت عمومی تان برگردد. همچنین موجب کاهش ریسک سایر سرطانها نیز می شود. اگر شما بخواهید سیگار را ترک کنید با ترکیب درمانها و همت خودتان میتوانید به این مهم دست یابید، درنگ نکنید.

 

مکمل های غذایی:

تا کنون هیچ مکمل غذایی (ویتامین، مواد معدنی، محصولات گیاهی) دیده نشده که واضحا به کاهش ریسک پیشرفت یا عود سرطان کمک نماید. این به این معنی نیست که هیچ مکملی، کمک کننده نیست، بلکه مفهومش اینست که تاثیر هیچکدام ثابت نشده است.

فروش مکمل های غذایی در امریکا مانند داروها نیست یعنی قبل از فروش نیازی به تایید تاثیر ندارند اگرچه محدودیت هایی برای تایید تاثیر ادعایی آنها وجود دارد. اگر دارید در مورد مصرف مکملی فکر می کنید با تیم سرطان خود مشورت نمایید. آنها در تصمیم گیری و استفاده ایمن و اجتناب از مواد مضر به شما کمک می کنند.

 

عود سرطان معده:

اگر زمانی سرطان عود کرد، گزینه های درمانی شما بستگی دارد به اینکه آیا عود موضعی است، چه درمان هایی قبلا استفاده شده و سلامت عمومی شما.

 

درمان GIST معده:

جدیدا مارکرهای ایمونوهیستوشیمی CD34 و CD117 برای GIST یافت شده است که در تعیین درمان این تومور بسیار موثر است و دارویی که علیه این مارکرها عمل می کند، ایماتینیب یا Gleevec می باشد.

 

آیا ممکنست پس از درمان مبتلا به سرطان دوم شوم؟

افرادیکه سرطان معده داشته اندممکنست مبتلا به سرطانهای دیگر شوند. در واقع بازماندگان سرطان معده در ریسک بالاتر برخی انواع سرطان هستند.

 
 

منبع: WebMD Medical Reference Reviewed by Laura J. Martin, MD on 8/2017
         American Cancer Society 2017
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

سرطان های اعضای بدن

««اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»