موسسه سنین CNIN Institute

درمان لنفوم سلول T محیطی دسته بندی نشده PTCL-NOS

Peripheral T Cell Lymphoma Not Otherwise Specified (PTCL-NOS)


 

چه پزشکانی "لنفوم سلول T محیطی دسته بندی نشده (PTCL-NOS)" را درمان می کنند؟

بر اساس گزینه درمان ممکنست پزشکان مختلفی در تیم درمان شما باشند. این پزشکان عبارتند از:

  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصصی که سرطان را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان درمان می کند و کل برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کند.
  • متخصص رادیوتراپی (رادیوتراپیست): پزشک متخصصی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست بسیاری از تخصص های دیگر هم بخشی از تیم درمان شما باشند، شامل: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

این لنفوم ها عموما مانندDLBL  درمان می شوند. شیمی درمانی با CHOP (سیکلوفسفامید، دوکسوروبیسین، وین کریستسن، پردنیزون) یا سایر داروها استفاده می شود.  در مراحل اولیه ممکنست پرتودرمانی نیز افزوده شود. در صورت امکان ممکنست پیوند مغز استخوان نیز پیشنهاد شود. اگر سایر درمان ها دیگر موثر نباشند، داروهای جدید تر شیمی درمانی مانند پرالاترکسیت، داروهای هدفمند مانند بورتزومیبب، بلینوستات یا رومیدپسین یا داروهای ایمونوتراپی مانند آلمتوزوماب، و دنیلوکین دیفتیتوکس امتحان شوند.

سرانجام این لنفوم ها بخوبی DLBL نیست، بنابراین شرکت در یک کارآزمایی بالینی اغلب گزینه خوبی است.

 

اخیرا مشخص شده در بیماران لنفوم غیرهوکین پس از درمان نسبت به افراد عادی جامعه ریسک ابتلا به سرطان های ثانویه بالاتر است. بنابراین پس از خاتمه درمان نیز تحت نظر پزشک خود بمانید و غربالگری سایر سرطان ها بخصوص سرطان پوست، ریه را در نظر داشته باشید. "بیشتر بدانید"
 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

لنفوم های غیرهوچکین "سلول T"

««پزشکی صلاحیت درمان این نوع سرطان را دارد، که فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی باشد. اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»