موسسه سنین CNIN Institute

درمان ریزش مو سرطان (کلیات)

Hairloss Treatment of Cancer (General)


 

مقدمه:

مو بطور مداوم در حال رشد است، موهای پیر می افتند و موهای جدید جایگزین آنها می شوند. برخی از درمانهای سرطان موجب میشود مقداری از یا همه موها بصورت دسته ای حین شامپو زدن یا شانه کردن بریزند. گاهی صبح ها توده های مو روی بالش دیده می شوند.

برای زنها و مردها طبیعی است که با از دست دادن موهایشان احساس ناراحتی کنند. بدانید که موها مجدد رشد میکنند و شما میتوانید گامهایی را بردارید که از دست رفتن آنها برای شما کمتر ایجاد اشکال نماید.

مو زمانیکه داروهای شیمی درمانی به فولیکولهای مو آسیب میزند می ریزد و از دست میرود. ممکنست پیشبینی اینکه کدام بیمار مویش را از دست میدهد و کدام بیمار از دست نمی دهد سخت باشد، حتی زمانیکه هر دو از داروی مشابهی استفاده میکنند. برخی داروها میتواند موجب ریزش موی سر و ناحیه جنسی، بازو و پا، ابروها و مژه ها شوند. برخی داروها فقط ریزش موی سر میدهند. پرتو درمانی به سر اغلب موجب ریزش موی سر میشود. گاهی بسته به اینکه دوز اشعه تابانیده به سر چقدر باشد، مو مانند قبل از آن بر نمیگردد.

اگر ریزش مو قرار باشد رخ دهد اغلب طی دو هفته از درمان اتفاق می افتد و 1 تا 2 ماه بعد از شروع درمان بدتر میشود. ممکنست پوست سر شما خیلی به شستن و شانه کردن، حساس بشود. اما مو اغلب حتی قبل از پایان درمان نیز شروع به رشد می کند.

 

بیمار چه کار میتواند انجام دهد؟

 • اگر شما قرار است شیمی درمانی ای بگیرید که ممکنست موجب ریزش موی شما بشود، با تیم سلامت خود درباره اینکه آیا کلاههای سرد کننده ممکنست ریسک را کم کنند صحبت کنید.
 • اگر فکر میکنید ممکنست نیاز به کلاه گیس داشته باشید، قبل از درمان یا در ابتدای شروع درمان آنرا بخرید. بپرسید که آیا کلاه گیس قابل تنظیم است؟ ممکنست زمانیکه موهایتان ریخت نیاز به کلاه گیس کوچکتری داشته باشید.
 • اگر قبل از شروع ریزش مو کلاه گیس را بخرید، فروشگاه بهتر میتواند کلاه گیس با رنگ و قوام مشابه موی شما را ارایه نماید. یا اینکه شما میتوانید یک تکه از موی بالا و جلوی سرتان را برای تطابق با کلاه گیس بچینید (جایی که مو ظریف تر است).
 • کلاه گیس ها ممکنست بطور کامل یا نسبی تحت پوشش بیمه باشند. اگر چنین است درخواست نسخه ای با عنوان پروتز سر نمایید. و از کاربرد واژه کلاه گیس در نسخه خود داری نمایید.
 • لیست فروشگاههای  کلاه گیس را از تیم سرطانتان، سایر بیماران یا از دفترچه تلفن تهیه نمایید.
 • اگر دارید کلاه گیس میخرید، مدلهای مختلفش را امتحان کنید تا آن چیزی را که بشتر دوست میدارید پیدا کنید. دو کلاه گیس تهیه کنید، یکی برای استفده روزانه و یکی برای موارد خاص.
 • کلاه گیس های مصنوعی نسبت به انواع انسانی مراقبت کمتری میخواهد. آنها همچنین کم هزینه ترند و ممکنست اگر شما حین درمان انرژیتان تحلیل رفته است راحتتر قابل استفاده باشند.
 • برخی افراد کلاه گیس ها گرم و خارش زا هستند و از روسری یا شال استفاده میکنند. پارچه های نخی بهتر از نایلون و پلی استر روی پوست سر می ایستند. در هوای سرد برای پوشاندن و گرم ماندن از یک کلاه یا مقنعه استفاده نمایید.
 • برای محافظت پوست سرتان در برابر نور خورشید از یک کرم ضد آفتاب وسیع الطیف با SPF 30 یا بالاتر و یا یک کلاه استفاده نمایید.
 • مویتان را با ملایمت  برس بزنید و بشویید. و از شانه با دندانه درشت استفاده کنید. 
 • ممکنست با اجتناب از شانه زدن مکرر یا کشش موها (بافتن، دم اسبی بستن، فر کردن، سشوار، اتوی مو) ریزش موی سر کاهش یابد.
 • شبها توری مو بپوشید یا روی یک بالش با روبالشی ساتن بخوابید تا از ریزش دسته ای مویتان جلوگیری نماید. با ابروها و مژه هایتان هم که ممکنست مبتلا باشند نیز با ملایمت رفتار کنید.
 • اگر فکر ریزش مو شما را آزار میدهد، ممکنست خیلی کوتاه کردن موها یا حتی تراشیدن سر قبل از شروع ریزش کمک کننده باشد.
 • زمانیکه موهای جدید شروع به رشد میکنند، ممکنست ابتدا براحتی بشکنند. در چند ماه اول از رنگها استفاده نکنید و موها را فر نکنید. مو را کوتاه نگه دارید تا راحت بتوانید حالتشان دهید.

 


منبع: 2017 American C ancer Society

مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی

بازبینی: سیدسعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی


درمان عوارض سرطان

««اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین طبابت پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک به شما و خانواده شما است تا درباره درمان عوارض سرطان اطلاعات صحیحی داشته باشید و بدانید در برخورد با این عوارض در منزل چه کار باید کرد. برخی از عوارض ذکر شده نادر است و عوارض شایع نیز در تمام بیماران رخ نمی دهند. قویا توصیه می کنیم در صورت بروز هر گونه علایم غیر عادی به تیم درمان اطلاع دهید.»»