موسسه سنین CNIN Institute

مقدمه لنفوم مارژینال زون MZL

Introduction to Marginal Zone Lymphoma (MZL)


 

5-10% لنفوم ها از نوع لنفوم مارژینال زون است. این لنفوم ها رشد آهسته ای دارند. سلول های این لنفوم ها زیر میکروسکوپ کوچک به نظر می رسند.

 


انواع لنفوم مارژینال زون MZL

Marginal Zone Lymphoma (MZL) Types


 

سه نوع اصلی لنفوم مارژینال زون وجود دارد.

  • لنفوم MALT:

نوع اکسترانودال (خارج گرهی) این لنفوم بنام MALT نیز شناخته می شود که شایعترین نوع لنفوم مارژینال زون است. از مکانهایی غیر از غدد لنفاوی بر می خیزد (خارج گرهی). اغلب MALT ها از معده شروع می شوند و با عفونت هلیکوباکتر پیلوری در ارتباط هستند (باکتری عامل زخم های معده). ممکنست لنفوم مالت همچنین از ریه، تیروئید، غدد بزاقی یا بافتهای اطراف چشم نیز برخیزد. معمولا لنفوم در مکانی که شروع شده است باقی می ماند و گسترش نمی یابد. بسیاری دیگر از انواع شناخته شده این لنفوم با باکتری یا ویروس در ارتباط است.

سن متوسط افراد مبتلا به MALT 60 سالگی است. این لنفوم تمایل به رشد آهسته دارد و اغلب درصورت کشف زودهنگام قابل شفا است. پزشکان اغلب برای درمان خط اول MALT معده از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند. بخاطر اینکه درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری اغلب موجب شفای لنفوم می شود.

 

  • لنفوم مارژینال زون نودال (گرهی):

این بیماری نادری است که اساسا در خانم های مسن یافت می شود. از غدد لنفاوی شروع می شود و معمولا همانجا می ماند، هر جند سلول های لنفوما را می توان در مغز استخوان هم دید.  این لنفوما تمایل به رشد هسته دارد (معمولا نه به کندی MALT) و اغلب اگر زود تشخیص داده شود قابل شفا است.

 

  • لنفوم مارژینال زون طحالی SMZL:

لنفوم نادری است. اغلب تنها طحال و مغز استخوان را درگیر می کند. در مردان مسن شایعتر است و اغلب موجب خستگی و ناخوشی ناشی از بزرگی طحال می شود. چون رشد آهسته ای دارد ممکنست تا زمانیکه علایم دردسر ساز نشده نیاز به درمان نداشته باشد. این نوع لنفوم با عفونت با هپاتیت C رابطه دارد.

 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی