موسسه سنین CNIN Institute

باورهای نادرست: تشخیص سرطان و پیش آگهی سرطان


 

1- باور نادرست: جراحی سرطان یا نمونه برداری سوزنی موجب انتشار سرطان در بدن میشود.

درست: شانس اینکه جراحی موجب انتشار سرطان به سایر اعضای بدن شود بینهایت پایین است. جراح برای جلوگیری از انتشار سلولها حین بیوپسی یا جراحی خارج سازی تومور گامهای زیادی را بر میدارد. مثلا اگر آنها باید از بیش از یک ناحیه از بدن بافت را بردارند برای هر ناحیه از ابزارهای جراحی مختلفی استفاده میکنند.

براى اكثريت قريب به اتفاق سرطان ها، هيچ مدرك و دليل قاطع و مسلمى كه بتواند اثباتى بر پخش شدن سلول هاى سرطانى به علت نمونه بردارى با سوزن ويژه نمونه بردارى (جهت تشخيص) به ساير اندام ها، باشد، به هيچ وجه وجود ندارد. اگرچه استثنا هميشه وجود دارد كه پزشكان و جراحان از آن خبر دارند، مثلاً براى تشخيص سرطان بيضه از نمونه بردارى استفاده نمى شود و چنانچه بيضه مشكوك به سرطان باشد، جراح آن بيضه را خارج سازى مى نمايد.

 

2- باور نادرست: تنها توده های دردناک سینه سرطانی هستند.

درست: توده های سرطانی میتوانند دردناک یا بدون درد باشند. هر توده ای که برای 2 هفته باقی بماند باید توسط پزشک بررسی شود. حتی توده های بدون درد زیر بغل را نیز جدی بگیرید، زیرا میتواند نشانه ای از سرطان سینه باشد.

 

3- باور نادرست: اگر درگیر تشخیص سرطان نشوید راحتتر هستید.

درست: شما نباید از علایم یا نشانه های سرطان مانند توده سینه یا یک خال غیر طبیعی چشم پوشی کنید. اگرچه فکر سرطان داشتن ترسناک است، صحبت با پزشکتان و رسیدن به تشخیص به شما این قدرت را میدهد که گزینه های پیش رو را آگاهانه انتخاب نمایید و بهترین مراقبت ممکن را دریافت نمایید. چون درمان معمولا در مراحل اولیه سرطان موثرتر است، یک تشخیص زودهنگام اغلب موجب بهبود شانس حیات بیمار میشود.

 

4- باور نادرست: اگر تمام تستهای تشخیصی و درمانها به من پیشنهاد نشده است، یعنی من بهترین درمان سرطان را دریافت  نمیکنم.

درست: هر تستی، اقدامی یا درمانی برای هر فردی مناسب نیست. شما باید با پزشکتان صحبت کنید ک غیر ضروری میشوده کدام مورد شانس بهبودی شما را افزایش میدهد و به شما کمک میکند بهترین کیفیت زندگی را داشته باشید. شما باید درمورد اینکه  چه درمانی ریسک عوارض را بالا میبرد و موجب هزینه های غیر ضروری میشود نیز، صحبت نمایید. اگر شما پس از این صحبت تصمیم بگیرید که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید تا در مورد درمانتان تصمیم بگیرید، ممکنست گرفتن نظر فردی دیگر نیز مفید باشد.

 

5- باور نادرست: سرطان همیشه دردناک است.

درست: برخی سرطانها هیچگاه ایجاد درد نمی کنند. درد سرطان معمولا در مراحل پیشرفته بیماری و در اثر درگیری اعصاب مجاور ایجاد میشود. درد سرطان، بخصوص در موارد سرطان پیشرفته ممکنست با درمان کامل برطرف نشود اما میتوان آنرا به اندازه ای کنترل کرد که تاثیر کمی برفعالیتهای روزمره زندگی داشته باشد.

 

6- باور نادرست: اگر گزارش ماموگرافی شما خوب بود، دیگر نگران هیچ چیز نباشید.

درست: تشخیص دهند. به همین دلیل معاینه سینه و تا حدودی معاینه توسط خود فرد بخش مهمی از غربالگری هستند.

 

7- باور نادرست: سطح بالا PSA (در خون) دال بر سرطان پروستات است و بالعكس سطح پايين آن، يعنى شما سرطان پروستات نداريد.

درست: اگر چه معمولاً در سرطان پروستات سطح PSA در خون بالا مى رود، اما مواردى هم ديده شده كه PSA پايين بوده، و بیمار سرطان پروستات داشته است. مثلاً در مردان چاق (بعلت بالا بودن حجم خون)، ميزان اين "آنتى ژن" رقيق شده و نمونه بردارى به جاى سطح ٤، بايد در سطح ٣/٥ انجام شود. گاهى بالا بودن سطح آن، میتواند دال بر بيماریهای ديگری هم باشد.

 

منبع:   American Cancer Society 2017
American Society Of Clinical Oncology 2016
مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

««موسسه سرطان نیازمند ایده های نوین (سنین) معرفی اعتقادات نادرست سرطان را وظیفه خود می داند. ما معتقدیم تشخیص باورهای اشتباه و دسترسی به اطلاعات صحیح حق شماست. بیاییم برای اینکه بازیچه دست شایعات و سودجویان نشویم هیچ مطلبی را حداقل در زمینه سرطان بدون منبع موثق نپذیریم.»»