موسسه سنین CNIN Institute

پیشگیری از سرطان (کلیات)

Cancer Prevention (Introduction)


 

مقدمه:

شما احتمالا گزارشات ضد و نقیضی در مورد پیشگیری از سرطان شنیده اید. گاهی نکات پیشگیری از سرطان توصیه شده در یک مطالعه یا گزارشات اخباری با سایرین متفاوت است.

هنوز در بسیاری از موارد دانسته های پیشگیری از سرطان در حال تکامل است. بخوبی مشخص شده است که شانس شما برای ابتلا به سرطان با نحوه زندگی شما مرتبط است.

بنابراین اگر شما نگران پیشگیری از سرطان هستید، مطمئن باشید که برخی تغییرات ساده در شیوه زندگی میتواند تفاوت بارزی ایجاد کند.

1. عدم مصرف الکل برای پیشگیری از سرطان:

ریسک انواع مختلف سرطان (سینه، روده بزرگ، ریه، کلیه، کبد) با مقدار الکلی که شما مینوشید و مدت زمانیکه شما شروع به مصرف منظم الکل کرده اید، افزایش می یابد. (برای آگاهی بیشتر به بخش "قطع الکل و پیشگیری از سرطان" در وبسایت سنین مراجعه نمایید).

 

2. ایمنی سالم برای پیشگیری از سرطان:

پیشگیری از سرطان شامل روشهای پیشگیری از عفونتهای خاص ویروسی هم میشود. با پزشک خود مشورت کنید درباره ایمونیزاسیون در برابر:

 • هپاتیت B:

هپاتیت B میتواند ریسک سرطان کبد را افزایش دهد. واکسن هپاتیت B برای افراد خاصی که در معرض خطر بالا هستند مانند، بزرگسالان با فعالیت جنسی که بیش از یک شریک جنسی دارند، افراد با عفونتهای منتقله جنسی، مصرف کنندگان داروهای تزریقی، مردان هم جنس باز و مراقبین سلامت و افرادیکه ممکنست با خون عفونی یا مایعات خونی مواجهه دارند، توصیه میشود.

 

 • HPV:

یک ویروس منتقله از راه جنسی است که میتواند موجب سزطانهای ناحیه تناسلی و گردن رحم و سرطان سلول سنگفرشی ناحیه سر و گردن شود. واکسن HPV برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه میشود. همچنین برای مردان و زنان 26 ساله یا جوانتری که در جوانی واکسینه نشده اند در دسترس است.

 

3. تغذیه سالم برای پیشگیری از سرطان:

اگرچه انتخاب محصولات سالم در خواربار فروشی ها و زمان غذا خوردن نمیتواند پیشگیری از سرطان را ضمانت نماید، اما میتواند این ریسک را کاهش دهد. به سه راهکار توجه نمایید:

 • مقادیر زیادی میوه و سبزی بخورید:

رژیم غذایی خود را بر پایه میوه جات و سبزیجات و دانه ها و غلات بچینید.

 

 • ازچاقی بپرهیزید:

با انتخاب غذاهای کم کالری تر (دوری از شکرهای تصفیه شده و چربیهای حیوانی)، سبک تر بخورید و لاغرتر باشید.

 

 • از گوشتهای فراوری شده بپرهیزید:

یک گزارش از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (WHO) چنین نتیجه گیری کرد که خوردن مقادیر زیاد گوشتهای فراوری شده میتواند کمی ریسک انواع مشخصی از سرطان را زیاد کند.

 • بعلاوه خانمهایی که از رژیم مدیترانه ای با مقادیر زیاد روغن زیتون ویرجین و مخلوط دانه ها استفاده میکنند، ممکنست ریسک سرطان سینه کمتری داشته باشند . رژیم مدیترانه ای اغلب متمرکز است بر  غذاهای با پایه گیاهی، مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و سبزیجات و دانه ها. افرادیکه از رژیم مدیترانه ای تبعیت میکنند بجای کره از چربی سالم مانند روغن زیتون و بجای گوشت قرمز از ماهی استفاده میکنند. (برای آگاهی بیشتر بخش های "تغذیه سالم و پیشگیری از سرطان اول" و "تغذیه سالم و پیشگیری از سرطان دوم" در وبسایت سنین را ببینید).

 

4. عدم مصرف تنباکو برای پیشگیری از سرطان:

استفاده از هر نوع تنباکو شما را با ریسک سرطان روردر رو میکند. سیگار کشیدن با ریسک انواع سرطان شامل رسه، دهان، گلو، حنجره، پانکراس، مثانه، گردن رحم و کلیه همراه است. جویدن تنباکو با سرطان ناحیه دهان و لوزالمعده همراه است. حتی اگر از تنباکو استفاده نکنید، مواجهه با دود دست دوم ممکنست ریسک ابتلا به سرطان ریه را بالا ببرد.

اجتناب از تنباکو یا تصمیم به قطع آن یکی از مهمترین تصمیمات سلامت است که شما میتوانید بگیرید. این تصمیم همچنین بخش مهمی از پیشگیری سرطان است. اگر برای قطع تنباکو کمک میخواهید، از پزشکتان بخواهید تا درباره داروهای ترک سیگار یا سایر راهکارها شما را راهنمایی کند. (برای آگاهی بیشتر بخش "ریسک فاکتورهای سرطان: سیگار و سرطان" در وبسایت سنین را ببینید).

 

5. دوری از رفتارهای پرخطر برای پیشگیری از سرطان:

یک راه موثر دیگر پیشگیری از سرطان عبارتست از دوری از رفتارهایی که می تواند موجب عفونتهای افزاینده ریسک سرطان شوند:

 • رابطه جنسی غیر ایمن نداشته باشید:

تعدد شریک جنسی نداشته باشید، و هنگام رابطه از کاندوم استفاده نمایید. هر چه شرکای جنسی بیشتری داشته باشید به احتمال بیشتری به عفونتهای جنسی مانند HIV  و HPV مبتلا میشوید. افرادیکه HIV  یا AIDS دارند ریسک بالای سرطان مقعد،  آلت، گلو، واژن و ناحیه تناسلی زنان و لنفوما را دارند.

 

 • از سرنگ مشترک استفاده نکنید:

به اشتراک گذاشتن سرنگ با یک فرد معتاد تزریقی میتواند منجر به ابتلا به  هپاتیت B,C (افزایش ریسک سرطان کبد) و  HIV شود.

 

6. فعالیت بدنی برای پیشگیری از سرطان:

فعالیت بدنی علاوه بر اینکه کمک میکند تا وزن خود راکنترل نمایید، میتواند بخودی خود ریسک ریسک سرطان سینه و روده بزرگ را کاهش دهد.

بزرگسالان هر اندازه که فعالیت فیزیکی داشته باشند، به همان اندازه سود میبرند.  اما فایده اصلی از آن کسانی میشود که در هفته حداقل 150 دقیقه یک فعالیت هوازی متوسط یا 75 دقیقه یک فعالیت هوازی شدید را انجام میدهند. شما همچنین میتوانید، ترکیبی از فعالیتهای متوسط و شدید را انجام دهید. بعنوان یک هدف کلی، در برنامه روتین روزانه خود  حداقل 30 دقیقه فعالیت کنید، اگر هم بیشتر بتوانید چه بهتر. (برای آگاهی بیشتر به بخش "فعالیت بدنی و پیشگیری از سرطان" در وبسایت سنین مراجعه نمایید.)

 

7. مراقبت منظم پزشکی برای پیشگیری از سرطان:

معاینه منظم توسط خودتان و غربالگری انواع مختلف سرطان مانند سرطان پوست، روده بزرگ، گردن رحم و سینه میتواند شانس کشف زودهنگام سرطان را زمانیکه بیشترین شانس موفقیت درمان وجود دارد را فراهم نماید. از پزشکتان در مورد بهترین روش غربالگری برای خود بپرسید.

 

8. دوری از نور خورشید برای پیشگیری از سرطان:

سرطان پوست یکی از شایعترین انواع سرطان است و یکی از قابل پیشگیری ترین سرطانها است. این موارد را تمرین کنید:

 • از نور خورشید در میانه روز بپرهیزید:

در ساعات بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، زمانیکه نور خورشید در قویترین حالت است از آن اجتناب کنید.

 

 • در سایه باشید:

زمانیکه خارج از خانه اید، تا جای ممکن در سایه بمانید. عینکهای آفتابی و کلاههای با نقاب پهن به شما کمک میکند.

 

 • نواحی برهنه را بپوشانید:

لباس با بافت فشرده و غیر چسبانی بپوشید که تا جای ممکن پوست شما را بپوشاند.

 

 • در مورد ضد آفتاب خسیس نباشید:

در خارج از منزل از مقادیر زیاد ضد آفتاب استفاده نمایید و مکررا تکرارش کنید.

 

 • از تختهای برنزه کننده و لامپ های خورشیدی بپرهیزید:

اینها مانند نور طبیعی خورشید آسیب می زنند.

 

9. وزن سالم برای پیشگیری از سرطان:

حفظ یک وزن سالم ممکنست ریسک انواع مختلف سرطان (سینه، پروستات، ریه، روده بزرگ و کلیه) را پایین بیاورد. (برای آگاهی بیشتر به بخش "کاهش وزن و پیشگیری از سرطان" در وبسایت سنین مراجعه نمایید.)

 

توصیه‌هایی برای اقدامات اجتماعی در جهت پیشگیری از سرطان:

اگرچه بسیاری از آمریکایی‌ها تمایل دارند سبک زندگی سالمی داشته باشند با موانع بسیاری مواجه می‌شوند که این کار را سخت می‌کند؛ بنابراین این دستورالعمل‌ها بر اهمیت سازمان‌های دولتی، خصوصی و اجتماعی تأکید می‌کنند که در سطح ملی، ایالتی و محلی همکاری می‌کنند تا سیاست‌ها و تغییرات محیطی را اعمال کنند:

 • افزایش دسترسی به غذاهای مقرون‌ به‌ صرفه و سالم در جامعه، محل کار و مدارس و کاهش دسترسی و بازاریابی غذاها و نوشیدنی‌هایی با ارزش غذایی کم، بویژه برای جوانان.
 • ارائه محیط‌های امن، لذت‌ بخش و قابل‌دسترس برای فعالیت‌های فیزیکی در مدارس و محل کار و همچنین برای حمل‌ و نقل و تفریح ​​در جوامع.

 پیشگیری از سرطان را در دستان خود بگیرید، از امروز شروع کنید. دوام پاداش شما بمدت یک عمر است.

 

منبع: Mayoclinic 2017
مترجم: سیدسعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی