موسسه سنین CNIN Institute

درمان لنفوم سلول T بزرگ آناپلاستیک ALCL

Anaplastic Large T Cell Lymphoma (ALCL) Treatment


 

چه پزشکانی "لنفوم سلول T بزرگ آناپلاستیک (ALCL)" را درمان می کنند؟

بر اساس گزینه درمان ممکنست پزشکان مختلفی در تیم درمان شما باشند. این پزشکان عبارتند از:

  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصصی که سرطان را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان درمان می کند و کل برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کند.
  • متخصص رادیوتراپی (رادیوتراپیست): پزشک متخصصی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست بسیاری از تخصص های دیگر هم بخشی از تیم درمان شما باشند، شامل: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

این لنفوم با رشد سریع اساسا غدد لنفاوی را درگیر می کند و با رژیم های شیمی درمانی مانند CHOP (سیکلوفسفامید، دوکسوروبیسین، وین کریستین، پردنیزون) یا  CHOEP(سیکلوفسفامید، دوکسوروبیسین، وین کریستین، اتوپوزاید، پردنیزون) درمان می شود. ممکنست پزشکان نیز برای برخی بیماران توصیه به شیمی درمانی کنند.

این لنفوم اغلب به خوبی به درمان پاسخ می دهد و حیات طولانی مدت نیز متداول است، بخصوص اگر سلول های لنفوم سطح بالای پروتئین ALK را داشته باشند. اگر سلول ها فاقد ALK باشند یا لنفوم پس از درمان اولیه عود کند ممکنست پیوند مغز استخوان یک گزینه باشد. (برای آگاهی بیشتر بخش "پیوند اتولوگ مغز استخوان" و "پیوند آلوژن مغز استخوان" در وبسایت سنین را ببینید). گزینه دیگر برای لنفوما هایی که دیگر به درمان اولیه پاسخ نمی دهند آنتی بادی مونوکلونال برنتوکسیماب ودوتین است.

برای لنفوم هایی که همراه با پروتزهای سینه هستند افراد صاحب نظر بطور معمول توصیه به خارج سازی پروتز و کپسول اطراف آن (که حاوی لنفوم است) می کنند. ممکنست درمان اضافه شامل شیمی درمانی و گاهی پرتودرمانی باشد.

 

اخیرا مشخص شده در بیماران لنفوم غیرهوکین پس از درمان نسبت به افراد عادی جامعه ریسک ابتلا به سرطان های ثانویه بالاتر است. بنابراین پس از خاتمه درمان نیز تحت نظر پزشک خود بمانید و غربالگری سایر سرطان ها بخصوص سرطان پوست، ریه را در نظر داشته باشید. "بیشتر بدانید"

 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

لنفوم های غیرهوچکین "سلول T"

««پزشکی صلاحیت درمان این نوع سرطان را دارد، که فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی باشد. اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»