موسسه سنین CNIN Institute

درمان لنفوم/لوسمی سلول T بزرگسالان ATLL:

 

چه پزشکانی "لنفوم/لوسمی سلول T بزرگسالان ATLL" را درمان می کنند؟

بر اساس گزینه درمان ممکنست پزشکان مختلفی در تیم درمان شما باشند. این پزشکان عبارتند از:

  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصصی که سرطان را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان درمان می کند و کل برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کند.
  • متخصص رادیوتراپی (رادیوتراپیست): پزشک متخصصی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست بسیاری از تخصص های دیگر هم بخشی از تیم درمان شما باشند، شامل: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

این لنفوم با عفونت ویروس HTLV1  رابطه دارد. 4 زیرگروه دارد و درمان به نوع زیرگروه بستگی دارد:

  • زیرگروه های مزمن (chronic) و نهفته (smoldering) رشد آهسته ای دارند. مانند سایر لنفوم های با رشد آهسته (لنفوم فولیکولار وSLL ) این انواع اغلب بدون درمان تا وقتیکه مشکلی بجز برآمدگی خفیف غدد لنفاوی ایجاد نکرده اند، تحت نظر گرفته می شوند. اگر نیاز به درمان باشد یک گزینه اینترفرون و داروی ضد ویروسی زیدوودین است تا با HTLV1 مبارزه کنیم.
  • اگر لنفوم پوست را درگیر نماید، ممکنست با پرتودرمانی درمان شود. گزینه دیگر شیمی درمانی با رژیم CHOP (سیکلوفسفامید، وین کریستین، دوکسوروبیسین، پردنیزون) یا سایر ترکیبات است.
  • زیرگروه حاد را می توان همچنین با داروهای ضدویروسی یا شیمی درمانی (بطور معمول رژیم CHOP) نیز درمان کرد. اگر پاسخ خوبی به درمان بدهد ممکنست پیوند مغز استخوان نیز مدنظر باشد.
  • درمان ضدویروسی برای زیرگروه لنفومایی موثر نیست، بنابراین بطور معمول با شیمی درمانی درمان می شود. همچنین لنفوم می تواند بافت اطراف مغز و طناب نخاعی را نیز درگیر نماید، بنابراین شیمی درمانی درون مایع نخاعی (شیمی اینتراتکال) نیز داده می شود. درمان پس از شیمی درمانی ممکنست پیوند مغز استخوان باشد. "بیشتر بدانید (پیوند اتولوگ مغز استخوان) و (پیوند آلوژن مغز استخوان)"
  • چون هیچ درمان استاندارد آشکاری برای این بیماری وجود ندارد، ممکنست بیمار بخواهد در یک کارآزمایی بالینی شرکت کند.
 
اخیرا مشخص شده در بیماران لنفوم غیرهوکین پس از درمان نسبت به افراد عادی جامعه ریسک ابتلا به سرطان های ثانویه بالاتر است. بنابراین پس از خاتمه درمان نیز تحت نظر پزشک خود بمانید و غربالگری سایر سرطان ها بخصوص سرطان پوست، ریه را در نظر داشته باشید. "بیشتر بدانید"
 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

لنفوم های غیرهوچکین "سلول T"

««پزشکی صلاحیت درمان این نوع سرطان را دارد، که فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی باشد. اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»