موسسه سنین CNIN Institute

درمان لنفوم سلول T روده ای EATL:

 

چه پزشکانی "لنفوم سلول T روده ای (EATL)" را درمان می کنند؟

بر اساس گزینه درمان ممکنست پزشکان مختلفی در تیم درمان شما باشند. این پزشکان عبارتند از:

  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصصی که سرطان را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان درمان می کند و کل برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کند.
  • جراح سرطان: پزشک متخصص (فلوشیپ) جراحی که سرطان را با جراحی و خارج سازی تومور سرطانی درمان می کند.
  • متخصص رادیوتراپی (رادیوتراپیست): پزشک متخصصی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست بسیاری از تخصص های دیگر هم بخشی از تیم درمان شما باشند، شامل: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

این لنفوم عموما در روده باریک یا بزرگ ایجاد می شود. اغلب شیمی درمانی سنگین با ترکیب داروها درمان اصلی است. اغلب از CHOP (سیکلوفسفامید، وین کریستسن، دوکسوروبیسین و پردنیزون) در شیمی درمانی استفاده می شود. اگر لنفوم تنها در یک ناحیه باشد ممکنست پرتودرمانی نیز استفاده شود. اما اگر این درمان ها موثر باشند ممکنست سوراخی در روده (با مرگ سلول های لنفوم) ایجاد شود، بنابراین ممکنست قبل از شیمی درمانی قسمت درگیر روده با جراحی خارج شود. اگر بیمار با انسداد یا سوراخ شدگی روده مراجعه کرده باشد ممکنست قبل از پرتودرمانی یا شیمی درمانی جراحی انجام شود. اگر لنفوم به شیمی درمانی پاسخ دهد پیوند مغز استخوان می تواند یک گزینه باشد. "بیشتر بدانید: پیوند اتولوگ مغز استخوان و پیوند آلوژن مغز استخوان"

 

اخیرا مشخص شده در بیماران لنفوم غیرهوکین پس از درمان نسبت به افراد عادی جامعه ریسک ابتلا به سرطان های ثانویه بالاتر است. بنابراین پس از خاتمه درمان نیز تحت نظر پزشک خود بمانید و غربالگری سایر سرطان ها بخصوص سرطان پوست، ریه را در نظر داشته باشید. "بیشتر بدانید"
 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

لنفوم های غیرهوچکین "سلول T"

««پزشکی صلاحیت درمان این نوع سرطان را دارد، که فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی باشد. اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»