موسسه سنین CNIN Institute

باورهای نادرست: علت شناسی سرطان و اپیدمیولوژی سرطان 3


 

21- باور نادرست: "استرس" موجب بروز سرطان پستان مى شود.

درست: هيچ مدرك قاطع و مسلّمى براى اين كه بگوييم استرس و اضطراب عامل سرطان پستان است، وجود ندارد. ما وقتى كه تحت فشار و استرس باشيم، رفتار هاى روزمره مان تغيير مى كنند، مثلاً: بيش از حد غذا مى خوريم، به الكل رو مى آوريم، سيگار بيشترى دود مى نماييم، و بدنبال آن چاقى، الكل زياد و نيكوتين، همگى سرطانزا هستند. اگر استرس داريد، با پزشك خود در مورد اينكه چگونه مى توانيد از ميزان فشار بر خود بكاهيد و آن را كنترل نماييد، گفتگو و مشورت نماييد.

 

22- باور نادرست: نوشيدن آب گرم از ظروف پلاستيكى، موجب ابتلا به سرطان مى شود.

درست: بعضى نگران هستند كه نوشيدن آب از بطرى پلاستيكى يا خوردن غذا در ظروف پلاستيك يا يخ زدن آن ها، موجب آزاد شدن ماده شيميايى (كه با هورمون هاى ما واكنش نشان مى دهد) بيسفنول آBPA و در نتيجه پديدارى سرطان میشود. درست است كه حرارت دادن شديد ظروف پلاستيكى، اين ماده را آزاد نموده و به آب و غذا وارد مى نمايد، اما ميزان آن محدود است و آسيبى ايجاد نمى كند.

 

23- باور نادرست: عوامل ماوراء الطبیعه و تقدیر بد موجب سرطان می شود.

درست: اغلب افراد بیماری را با عامل فراطبیعی و تقدیر مرتبط می دانند. نتیجتا احساس ناتوانی در تصمیم گیری و تاخیر در شروع درمان بر سلامت بیمار تاثیر می گذارد.

 


منبع: 10Persistent Cancer Myths Debunked , Cancer Research UK

مترجم: نادر قطمیری، کارشناس زبان انگلیسی

بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی


 

 

««موسسه سرطان نیازمند ایده های نوین (سنین) معرفی اعتقادات نادرست سرطان را وظیفه خود می داند. ما معتقدیم تشخیص باورهای اشتباه و دسترسی به اطلاعات صحیح حق شماست. بیاییم برای اینکه بازیچه دست شایعات و سودجویان نشویم هیچ مطلبی را حداقل در زمینه سرطان بدون منبع موثق نپذیریم.»»