موسسه سنین CNIN Institute

الکل و ریسک سرطان

Alcohol & Cancer Risk


 

آيا الكل، ريسك سرطان را زیاد می کند؟

اکثر مردم می دانند که نوشیدن زیاد و سنگین الکل می تواند باعث مشکلات در سلامتی شود. اما بسیاری از مردم ممکن است ندانند که نوشیدن الکل همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهد بين نوشيدن الكل و افزايش ريسك ابتلا به بعضى از سرطان ها مثل دهان، حلق، مرى، حنجره، كبد، پستان و نيز سرطان روده بزرگ و راست روده ارتباط وجود دارد (خصوصاً در كسانى كه قبلاً سرطان داشته اند). هر چقدر بیشتر نوشیده شود ریسک سرطان بیشتر می شود.

ریسک سرطان برای آنهاییکه دود تنباکو هم می کشند به مراتب بالاتر است. "بیشتر بدانید".

مطرح شده که مواد خاص موجود در شراب قرمز مانند رسوراترول ماهیت ضد سرطانی دارد. با این وجود هیچ شواهدی وجود ندارد که نوشیدن شراب قرمز ریسک سرطان را کم کند.

 

آيا الكل، ريسك بازگشت سرطان را زیاد می کند؟

بسیاری از مطالعات بین مصرف الکل و خطر ابتلا به سرطان های خاص پیوندی را پیدا کرده اند. اما تعدادى اندكى از مطالعات  روی نجات يافتگان از سرطان انجام شده، که نيمى، نشان از بدتر شدن  شرايط داشته، اما نيمى ديگر به نتايج مثبت يا منفى خاصّى نرسيده اند. يك تحقيق نتيجه گيرى كرده كه اثر الكل در زنان چاق، يا داراى اضافه وزن، شديدتر بوده است. نوشيدن مشروبات الكلى به ميزان كم، تاثيرات خوبى بر قلب و عروق دارد، اما اين فوايد بايد در مقايسه با افزايش ريسك ابتلا به سرطان، کم ارزش است.

مشخص نیست که مصرف الکل در افرادی که درمان سرطان را به پایان رسانده اند، خطر عود سرطان (تکرار) را افزایش بدهد. در تئوری، ممکنست مصرف الکل خطر ابتلا به عود سرطان سینه را افزایش دهد به این ترتیب که خوردن الكل سطح استروژن خون را زیاد می کند و اين مى تواند موجب بازگشت سرطان پستان (با گيرنده استروژن مثبت) معالجه شده شود. اما در مطالعات شواهد قوی، وجود ندارد.

عوامل مهم موثر که بیمار و پزشک باید در نظر بگیرند، عبارتند از:

  • نوع سرطان
  • ریسک عود
  • درمان (های) به کار رفته
  • سلامت کلی بیمار
  • سایر خطرات و فواید نوشیدن

در افراد مبتلا به سرطان، مصرف الکل همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان جدید (از نوعی دیگر) را افزایش دهد.

 

آیا نوع الکل مهم است؟

نوع الکل موجود در نوشیدنی های الکلی اعم از آبجو، شراب، مشروبات الکلی (انواع تقطیر شده) یا سایر نوشیدنی های الکلی اتانول است. مشروبات الکلی دارای درصد متفاوتی از اتانول هستند، اما به طور کلی یک میزان استاندارد از هر نوشیدنی الکلی که باشد مثلا- 12 اونس آبجو، 5 اونس شراب یا 1.5 اونس از80 مشروب الکلی ثبت شده- حاوی حدود همان مقدار اتانول (حدود نیمی ازیک اونس) می باشد. البته، نوشابه های بزرگتر یا قوی تر می توانند حاوی اتانول بیشتری نسبت به این باشند.

بطور کلی، به نظر می رسد میزان مهم ترین عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان مصرف الکل در طول زمان است، نه نوع نوشیدنی الکلی. اکثر شواهد نشان می دهد که این اتانول است که خطر را افزایش می دهد، و نه چیزهای دیگرموجود در نوشیدنی های الکلی.

"بیشتر بدانید".

 

منبع: 2017 American Cancer Society
مترجم: داریوش اورنگی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

ریسک فاکتورهای سرطان

سرطان در اثر تغییرات ژنتیکی ایجاد می شود. این تغییرات منجربه رشد کنترل نشده سلول ها می شود. اغلب این تغییرات ژنتیکی غیر خانوادگی (تک گیر) است نه ارثی و خانوادگی. عامل بروز این تغییرات ژنتیکی فاکتورهای محیطی است. فاکتور محیطی یعنی هر عامل خارج از بدن انسان که بر بدن انسان تاثیر می گذارد که شامل فاکتورهای فیزیکی (آلودگی هوا، نور خورشید، ...) و شیوه زندگی (بی تحرکی، ...) و رفتارهای ما (تغذیه، ...) می شود. به دلیل ابهامات مطالعات علت شناسی، سرطانزایی اغلب فاکتورهای محیطی مورد تردید است.