موسسه سنین CNIN Institute

کاهش وزن و پیشگیری از سرطان


Image result for weight loss

 

آيا پيشگيرى از اضافه وزن و اقدام به كاهش وزن، از احتمال سرطان كم مى كند؟

تحقيقات محدودى بر روى اينكه "آيا كاهش وزن یا پیشگیری از اضافه وزن از ريسك سرطان مى كاهد يا خير" انجام شده است. بيشترين اطلاعات در مورد کاهش وزن يا چاقى، از "مطالعه مبتنی بر شواهد" Cohort و مطالعات مورد شاهدی مى آيد، نتايج آن ها به سختى قابل تفسير است، زیرا افرادیكه از وزن خود مى كاهند، يا از چاقى بيشتر پيشگيرى مى نمايند، در موارد گوناگون با افرادى كه اين كار ها را انجام نمى دهند، تفاوت های اساسى دارند. با اين وجود، شواهد بدست آمده از چندين مطالعه مختلف، نتايج منسجمی ارائه مى دهد دال بر اینکه: "افرادى كه در بزرگسالى افزايش وزن كمترى دارند ريسك كمتر ابتلا به سرطان روده بزرگ، كليه و سينه (بعد از يائسگى)، لايه مخاطى رحم يا تخمدان، دارند".

بعضى تحقيقات حاكى از اين است كه كاهش وزن احتمال سرطان سينه بعد از يائسگى را، كم مي كند. ممکنست خطر ابتلا به برخی سرطان‌های دیگر نیز با کاهش وزن، کاهش یابد. بعضى  مطالعات نشان از كاهش ريسك سرطان روده بزرگ، پروستات و رحم در كسانى دارند كه از چاقى خود كاسته اند.

دلايل و مدارك محكم تر در مورد رابطه كاهش وزن و خطر سرطان، از مطالعه روى كسانى بدست آمده كه جراحى كوچك كردن معده يا برداشتن قسمتى از روده را انجام داده اند. مشخص شده است افراد چاقى كه اين جراحى ها را انجام داده اند، از ريسك كمتر ابتلا به سرطان هاى مرتبط با چاقى (نسبت به كسانى كه اين جراحى ها را انجام نداده اند)، برخوردارند.

با اين وجود، در نتايج مطالعات تكميلى ارتباط وزن و سرطان پستان در "تحقيقات ابتكار عمل سلامتى زنان" مشخص شده، در زنانى كه از همان ابتداى شروع تحقيقات اضافه وزن داشته اند، تغييرات بعدى وزن (خواه افزايش وزن يا كاستن از آن)، ارتباطى با تغيير ريسك ابتلا به سرطان، نداشته است. اما در زنان با وزن ابتدایی عادى، افزايش پنج درصدى وزن، با افزايش ريسك سرطان رابطه داشته است.

درحالیکه هنوز نیاز است در این حوزه مطالعه شود، افرادی که اضافه‌ وزن دارند یا چاق هستند تشویق به کم کردن وزن می­ شوند. 

 

وزن سالم:

وزن سالم بستگی به قد فرد دارد، بنابراین توصیه‌ها برای وزن سالم اغلب ازنظر شاخص توده بدنی (BMI) بیان می‌شود. BMI یک عدد است که با استفاده از وزن و قد شما محاسبه می‌شود. به‌طورکلی، هرچه عدد BMI بالاتر باشد نشان می­دهد که فرد چربی بیشتری دارد (اگر استثنائاتی هم وجود دارد).

 BMI اغلب بعنوان یک ابزار غربالگری است که برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا وزن شما ممکن است شمارا در معرض خطر مشکلات سلامتی، مانند بیماری­های قلب، دیابت و سرطان قرار دهد، استفاده می‌شود. مردم باید تلاش کنند وزن سالم خود را حفظ کنند، همانطور که در جدول زیر دیده می‌شود.

برای اکثر بزرگسالان، کارشناسان BMI 18.5 تا 24.9 را در محدوده سالم، BMI بین 25 تا 29.9 را در محدوده اضافه‌ وزن و BMI 30 را در محدوده چاق قرار می­ دهند. (برای آگاهی بیشتر بخش "ریسک فاکتور سرطان: چاقی و سرطان" را در وبسایت سنین ببینید).

راه دستیابی به وزن بدن سالم، تعادل در گرفتن انرژی (چیزی که می‌خورید و می آشامید) با مصرف انرژی (فعالیت بدنی) است. چربی اضافه را می‌توان با کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی کاهش داد.

 

دستیابی به وزن سالم و حفظ آن در طول زندگی:

  • تا حد ممکن در تمام طول زندگی خود بدون اینکه کمبود وزن داشته باشید لاغر بمانید.
  • در همه سنین از گرفتن اضافه‌ وزن خودداری کنید. برای کسانی که دارای اضافه‌وزن یا چاق هستند، حتی از دست دادن مقدار کمی از وزن نیز به نفع سلامتی آن‌هاست و زمان خوبی برای شروع است.
  •  فعالیت بدنی منظم داشته باشد و مصرف غذاهای و نوشیدنی­های با کالری بالا را که به‌عنوان نکات کلیدی برای کمک به حفظ وزن سالم هستند را محدود کنید.

شما می‌توانید مقدار کالری­ را با خوردن مقادیر کوچکتری از غذا (کم کردن اندازه وعده ­ها)، محدود کردن میان وعده‌ها، غذاها و نوشیدنی‌های پر کالری، چربی و قند (دارای مواد مغذی کم) پایین بیاورید. سبزیجات و میوه‌ها، دانه‌های غلات، لوبیا و نوشیدنی­ها کم‌ کالری باید جایگزین غذاهای سرخ‌ شده، کلوچه­، کیک، آب‌ نبات، بستنی و نوشابه‌های رایج شوند. (برای آگاهی بیشتر بخش "راهنمای کاهش وزن" در وبسایت سنین را ببینید).

 


منبع: 2017 American Cancer Society

مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی

بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی