موسسه سنین CNIN Institute

درمان لنفوم سلول T آنژیوایمونوبلاستیک AITL

Angioimmunoblastic T Cell Lymphoma (AITL) Treatment


 

چه پزشکانی "لنفوم سلول T آنژیوایمونوبلاستیک (AITL)" را درمان می کنند؟

بر اساس گزینه درمان ممکنست پزشکان مختلفی در تیم درمان شما باشند. این پزشکان عبارتند از:

  • فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی: پزشک فوق تخصصی که سرطان را با داروهای شیمی درمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی و پیوند مغز استخوان درمان می کند و کل برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کند.
  • متخصص رادیوتراپی (رادیوتراپیست): پزشک متخصصی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می کند.

ممکنست بسیاری از تخصص های دیگر هم بخشی از تیم درمان شما باشند، شامل: پزشک دستیار، پرستار، متخصص تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و ... .

 

ممکنست این لنفوم با رشد سریع ابتدا با استروئید ها (مانند پردنیزون یا دگزامتازون) درمان شود، بخصوص در افراد مسن که در تحمل شیمی درمانی مشکل دارند. این درمان می تواند تب و کاهش وزن را کم کند اما تاثیر اغلب موقتی است. اگر نیاز به شیمی درمانی باشد، ممکنست ترکیباتی مانند CHOP (سیکلوفسفامید، دوکسوروبیسین، وین کریستین، پردنیزون) استفاده شوند. اگر لنفوم تنها در یک ناحیه باشد، ممکنست پرتودرمانی یک گزینه باشد.

دوزهای استاندارد شیمی درمانی بندرت بیماری را برای طولانی مدت خاموش می کنند، بنابر این اگر بیمار بتواند تحمل نماید پس از شیمی درمانی اولیه، پیوند مغز استخوان پیشنهاد می شود. بیشتر بدانید "پیوند اتولوگ مغز استخوان" و "پیوند آلوژن مغز استخوان".

 
اخیرا مشخص شده در بیماران لنفوم غیرهوکین پس از درمان نسبت به افراد عادی جامعه ریسک ابتلا به سرطان های ثانویه بالاتر است. بنابراین پس از خاتمه درمان نیز تحت نظر پزشک خود بمانید و غربالگری سایر سرطان ها بخصوص سرطان پوست، ریه را در نظر داشته باشید. "بیشتر بدانید"
 
 

منبع: American Cancer Society 2018
مترجم: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

لنفوم های غیرهوچکین "سلول T"

««پزشکی صلاحیت درمان این نوع سرطان را دارد، که فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی باشد. اطلاعات درمانی ارایه شده توسط ما، جایگزین توصیه های درمانی پزشک و تیم درمان شما نیست. هدف ما کمک کردن به شما و خانواده تان است تا بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح در کنار پزشک تان آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکنست پزشک شما برای درمان توصیه هایی خارج از درمان هایی که ما ارایه کرده ایم به شما بنماید. به نظر پزشک تان احترام بگذارید و سوالات خود را از وی بپرسید.»»