موسسه سنین CNIN Institute

سیگار و ریسک سرطان

Cigar & Cancer Risk


 

آیا سیگار برگ با سیگار معمولی متفاوت است؟

سیگار معمولی ازنظر مقدار و نوع توتون مورد استفاده با سیگار برگ متفاوت است. بعلاوه، در مقایسه با دود سیگار معمولی، دود سیگار برگ اغلب استنشاق نمی‌شود.

 

ویژگی‌های اصلی این دخانیات عبارتند از:

  • سیگار معمولی: سیگارها ازنظر اندازه یکسان و حاوی کمتر از 1 گرم توتون هستند. هر سیگار ایالات‌متحده از ترکیبات متفاوت توتون ساخته‌شده است که هرگز تخمیر نمی­شوند و با کاغذ بسته‌بندی می‌شوند. برای کشیدن یک سیگار ایالت متحده آمریکا به کمتر از ده دقیقه وقت لازم است.
  • سیگار برگ: سیگار برگ عمدتاً از یک نوع توتون (در هوا تهیه و تخمیر می­شوند) در اندازه و شکل­های متفاوت ساخته می­شوند که حاوی 1 تا 20 گرم تنباکو است و پوششی هم از تنباکو دارد. سیگار برگ در سه سایز متفاوت در آمریکا به فروش می­رسد.
  • سیگارهای برگ بزرگ: می‌توانند طولی بیش از 7 اینچ داشته باشند و معمولاً حاوی 5 تا 20 گرم توتون هستند. بعضی سیگارهای برگ سوپر، به میزان به بسته کامل سیگار معمولی توتون دارند. برای کشیدن سیگار برگ بزرگ به یک تا دو ساعت زمان لازم است.
  • سیگاریلوس: نوعی سیگار کوچک‌تر است. سیگاریلوس­ها کمی کوچک‌تر از سیگار برگ و سیگار معمولی هستند و حاوی حدود 3 گرم توتون می­باشند.
  • سیگارهای برگ کوچک: به‌اندازه و شکل سیگار هستند، اغلب مانند سیگار (20 سیگار کوچک در یک بسته) بسته‌بندی می‌شوند و حاوی حدود 1 گرم توتون هستند. همچنین برخلاف سیگارهای برگ بزرگ، این نوع سیگارهای برگ دارای یک فیلتر هستند که به نظر می‌رسد به‌ گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که مانند سیگار کشیده شوند (دود آن استنشاق شود).

 

آیا دود سیگار مواد شیمیایی مضر دارد؟

دود سیگار برگ، مانند دود سیگار معمولی، شامل مواد شیمیایی سمی و سرطان­زا است که برای هر دو فرد سیگاری و غیر سیگاری مضر است. دود سیگار برگ ممکن است سمی­ تر از دود سیگار معمولی باشد. دود سیگار برگ شامل:

  • سطح بالاتری از مواد سرطانزا است: در طول فرایند تخمیر در توتون سیگار برگ، غلظت‌های بالای نیتروستاتین­های سرطان­زا ایجاد می‌شوند. این ترکیبات نیتروستاتین­ها با کشیدن سیگار کشیدن آزاد می‌شوند. سطوح بالاتری از نیتروستاتین­ها در دود سیگار برگ در مقایسه با دود سیگار معمولی یافت می‌شوند.
  • قطران یا تار بیشتر: برای هر گرم تنباکویی که در سیگار برگ کشیده می­شود، تارهای سرطان­زا بیشتری نسبت به سیگارهای معمولی وجود دارد.
  • سطح بالاتری از سموم
  • پوشش­های سیگارهای برگ تخلخل کمتری نسبت به سیگارهای معمولی دارند: پوشش بدون منفذ سیگار برگ موجب می­شود که سوختن سیگار برگ کمتر از سوختن سیگار معمولی به‌ طور کامل انجام شود. درنتیجه، دود سیگار برگ نسبت به سیگار معمولی غلظت­های بالاتری از سموم را دارد.

علاوه بر این، اندازه بزرگتر اکثر سیگارهای برگ (تنباکو بیشتر) و مدت‌زمان بیشتر برای کشیدن سیگار برگ افراد را بیشتر در معرض بسیاری از مواد سمی (ازجمله مونوکسید کربن، هیدروکربن‌ها، آمونیاک، کادمیوم و مواد دیگر) قرار می­دهد.

دود سیگار می‌تواند یک منبع اصلی آلودگی هوا باشد. هیچ سطح امنی از در معرض قرار گرفتن دود تنباکو وجود ندارد. اگر می‌خواهید سلامتی خود و دیگران را کمتر در معرض خطر قرار دهید، سیگار کشیدن را متوقف کنید.

 

آیا سیگار برگ باعث سرطان و سایر بیماری‌ها می‌شود؟

سیگار کشیدن باعث ایجاد سرطان دهان، حنجره، مری و ریه و همچنین ممکن است باعث ایجاد سرطان پانکراس شود. علاوه بر این، افراد سیگاری، بویژه کسانی که در معرض استنشاق دود سیگار هستند، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سایر انواع بیماری‌های ریه هستند. سیگاری‌هایی که به‌طور مرتب سیگار برگ و سیگار معمولی می­کشند به یک اندازه در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های رحم و دهان هستند. هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر ابتلا به بیماری­ها را افزایش می­دهید.

 

اگر دود سیگار برگ را استنشاق نکنم چه؟

برخلاف تقریباً تمام سیگاری‌هایی که سیگار معمولی می­کشند، بیشتر سیگاری‌هایی که سیگار برگ می­کشند دود سیگار را استنشاق نمی­کنند. هرچند در آن­هایی که سیگار برگ می­کشند میزان پایین­تری از سرطان ریه، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری ریه نسبت به آن­هایی که سیگار معمولی می­کشند وجود دارد اما میزان این بیماری­ها در آن­ها نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، بالاتر است.

همه آن­هایی که سیگار برگ و معمولی می­کشند، حتی اگر دود سیگار را استنشاق نکنند، لب‌ها، دهان، زبان، گلو و حنجره خود را به‌ طور مستقیم در تماس با دود سیگار، مواد شیمیایی سمی و سرطان­زا قرار می­دهند. علاوه بر این، هنگامی‌که بزاق حاوی مواد شیمیایی دود سیگار بلعیده می­شود، مری در معرض مواد سرطان­زا قرار می‌گیرد. خطرات ابتلا به سرطان دهان و مری در میان هر دو دسته افراد سیگاری مشابه است.

 

آیا سیگار کشیدن اعتیادآور است؟

بله. حتی اگر دود سیگار استنشاق نشود، ممکن است سطوح بالایی از نیکوتین (مواد شیمیایی که موجب اعتیاد می‌شود) جذب بدن شود. کسی که سیگار می­کشد می­تواند از طریق دو مسیر استنشاق به درون ریه‌ها و جذب از طریق مخاط دهان نیکوتین دریافت کند. درهرصورت، در فرد سیگاری نیکوتین وارد بدن می‌شود و او را معتاد می­کند.

یک سیگار برگ به‌ تنهایی می‌تواند به‌ طور بالقوه به‌ اندازه یک بسته سیگار معمولی نیکوتین را وارد بدن کند.

 

آیا سیگار برگ کم ­خطرتر از سیگار معمولی است؟

ازآنجا که همه محصولات تنباکو مضر هستند و باعث سرطان می‌شوند، استفاده از این محصولات به‌ شدت مضر شناخته ­شده­ اند. هیچ سطح امنی برای مصرف دخانیات وجود ندارد. افرادی که از انواع محصولات دخانیات استفاده می‌کنند باید برای ترک این محصولات تشویق شوند. برای کمک به ترک، به صفحه موسسه ملی سرطان (NCI: National Cancer Institute) مراجعه کنید.

 

آیا محصولات جایگزین نیکوتین به فرد سیگاری کمک می‌کند تا سیگار را ترک کند؟

محصولات جایگزین نیکوتین یا درمان جایگزینی نیکوتین (NRT)، دوزهای نیکوتین را به بدن تزریق می‌کنند که به کاهش نیاز و اشتیاق به نیکوتین و نشانه­های پس­زنی درمان که اغلب در افراد سیگاری که سعی در ترک سیگار دارند مشاهده می­شوند، کمک می‌کند. تحقیقات محدودی برای تعیین مفید بودن NRT برای افرادی که سیگاری انجام‌شده است. برای کمک به ترک سیگار، از دکتر یا داروساز خود در مورد NRT و همچنین در مورد مشاوره فردی یا گروهی، ترک از طریق تلفن و یا سایر روش‌ها بپرسید.


منبع: 2017 American Cancer Society
مترجم: فاطمه عرفانی، کارشناس زبان انگلیسی
بازبینی: سید سعید کسایی، فوق تخصص مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی

ریسک فاکتورهای سرطان

سرطان در اثر تغییرات ژنتیکی ایجاد می شود. این تغییرات منجربه رشد کنترل نشده سلول ها می شود. اغلب این تغییرات ژنتیکی غیر خانوادگی (تک گیر) است نه ارثی و خانوادگی. عامل بروز این تغییرات ژنتیکی فاکتورهای محیطی است. فاکتور محیطی یعنی هر عامل خارج از بدن انسان که بر بدن انسان تاثیر می گذارد که شامل فاکتورهای فیزیکی (آلودگی هوا، نور خورشید، ...) و شیوه زندگی (بی تحرکی، ...) و رفتارهای ما (تغذیه، ...) می شود. به دلیل ابهامات مطالعات علت شناسی، سرطانزایی اغلب فاکتورهای محیطی مورد تردید است.